Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

01.10.2021
18
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?
oy

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Son zamanlarda yeşil çay adına yapılan çalışmalar, yeşil çayın herhangi bir içecekten daha fazlası olduğunu gösteriyor. En sonn yapılan araştırmalara göre yeşil çayın; antioksidan, antibakteriyel, damar, sertliği önleyici, kolesterolü düşürücü, antiviral, antidiyabetik ve yaşlanmayı geciktirici etkilere sahip olduğu açıklanmıştır.

Yeşil Çayın Faydaları

Sağlıklı Bileşenleri içerir

Yeşil çay, vücudun sağlıklı bir şekilde işleyişini devam ettirmesine yardımcı olan çok sayıda bileşeni içerir. Yeşil çayın kanser oluşumuna karşı koruyucu etkisi; hücre döngüsünü olabildiğince durdurma, hücre çoğalmasını engelleme, sitokinlerin salınımını azaltma, serbest redikal temizleme, mitotik uyarıları baskılama, kanser hücrelerinin ölümünü hızlandırma gibi bir çok yardımcı faydaları vardır. Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Aynı zamanda yeşil çay içerdiği kateşin maddesinden dolayı çok güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve bu antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak, özellikle cilt yaşlanmasının bir nebze önüne geçebilir. Ek olarak içerdiği bir çok mineral sayesinde cilde faydası oldukça fazladır.

Yağ Yakıcı

Yeşil çay, zatıflamaya yardımcı olan pek çok takviyenin içeriğinde bulunur. Nedeni ise yeşil çayın metabolizma üzerindeki olumlu etki yaratıyor olması. Sınırlı tüketilen kafein, yağ asitlerinin enerji olarak dönüşümüne ve tüketimine, yağ yakımına yardımcı olduğu gözlenmiştir. İçerisinde bulunan kafein yine performansımızın artmasına fayda sağlar.

Yeşil çay nasıl tüketilmelidir?

Yeşil çayın olumlu faydalarından yararlanmamız için günde sınırlı sayıda ortalama 2-3 fincan tüketiminde bir sakınca yoktur. Fakat tüketirken aşırıya kaçmamız gerekiyor. Çünkü bilindiği üzere fazla tüketim zarar verebilir.

Hamilelikte lütfen doktorunuza danışınız.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.