Yemek Tarifleri İçin Alışverişe Çıkmak

09.08.2019
0
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Yemek Tarifleri İçin Alışverişe Çıkmak

Yemek Tarifleri İçin Alışverişe Çıkmak Her gün hemen hemen her insan kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek tüketir. İnsanlar evde pişirmek istediği yemeği veya değişik yemek çeşitlerini kendi yapabilir, bir aşçıya veya yemek pişirmesini bilen herhangi bir tanıdığına yaptırabilir veya bir restorana gidip dışarıda yemeğini yiyebilir. Tabi tüm bu yemeklerin bir yapılış şekli ve yapımında kullanılan malzemeler vardır. Bu malzemelerin kullanım miktarı ile birlikte yer aldığı ve yemeğin yapılış aşamasını anlatan yazılara “yemek tarifi” denir.

Günümüzde birçok yemek tarifi veren internet siteleri ve televizyon programları vardır. İstediği bir yemeği pişirmek isteyen fakat yemeğin nasıl ve nelerle yapılacağını bilmeyen bir insan internete istediği yemeğin tarifini yazabilir ve istediği yemek tarifini kolayca bulabilir. Eğer bulduğu yemek tarifinde yazan malzemelerin hepsi veya bir kısmı o insanın evinde bulunmuyorsa, onları herhangi bir marketten temin etmesi, yani yapacak olduğu yemeğin malzemelerini alması gereklidir.

 

 Yemek Tarifleri İçin Alışverişe Çıkmak

 

Birey herhangi bir yemek tarifi için gerekli malzemeleri satın almak suretiyle yakın çevresinde bulunan bir süpermarkete gidebilir. Bireyin yapmak üzere seçtiği tarif için alışverişe çıkmadan önce alınacak malzemelerin küçük bir listesini oluşturması, sonradan alması gereken malzemeleri hatırlamasını kolaylaştıracaktır. Birey markete gittiği zaman listesindeki ürünleri tek tek satın almalıdır. Eğer ki birey sahip olduğu yemek tarifindeki bazı malzemelere sahipse bunları listesine eklemesine gerek yoktur. Eğer yemek tarifindeki malzemelerin hepsine sahipse alışverişe çıkmasına gerek yoktur.

 

 Yemek Alışverişi İçin Malzeme Listesi

 

Birey listesindeki malzemeleri satın alırken istediği ve aradığı her şeyi bulamazsa listesinde yazan malzemeye yakın bir malzeme seçebilir veya bulamadığı malzeme ana malzemelerden biri değilse o malzemeyi satın almayabilir. Örneğin, birey yapmak istediği çikolatalı krep tarifi için gerekli olan kakaoyu bulamazsa, çikolatalı krep yerine sade krep de yapabilir.

 

Fakat birey krepi için gerekli olan süt ve yumurta gibi ana malzemeleri bulamazsa krepini tamamlayamaz. Tabi çok nadir bulunmadığı sürece, birey yemek tarifinde yazan malzemeleri hemen hemen her tür market veya süpermarketten temin edebilir, yemek tarifinde gösterilen gerekli malzemeleri anlatılan şekilde kullanarak istediği yemek türünü pişirebilir.