Yazılımcı Nasıl Olunur?

28.09.2021
165
Okuma Süresi: 8 dakika
A+
A-
Yazılımcı Nasıl Olunur?
oy

Yazılımcı Nasıl Olunur? Yazılımla ilgilenen bireyleri farklı dallar da ele alabiliriz. Yazılım mühendisliği okuyup yazılımcı olanlar, yazılım bölümü okumayıp farklı bölümlerde iken yazılımla ilgilenip yazılımcı olanlar. Kafalardaki en büyük soru işareti Yazılım mühendisliği okumadan yazılımcı nasıl olunur?

Yazılımcı Nasıl Olunur?

Yazılımı mesleğiniz haline getirip haline getirip bir şirkette çalışabilirsiniz veyahut kendiniz freelancer olarak çalışıp para kazanabilirsiniz ya da yazılımla uğraşmayı sevdiğiniz için bu işle ilgilenebilirsiniz. Diploma konusuna gelince ise diyelim ki bir yatırımcı ile anlaştınız ve iş yapmaya başlayacaksınız burada yatırımcı işi kimin yaptığına bakarken diplomanız var mı yok mu diye kontrol etmek ister o yüzden diploma böyle durumlarda gerekli oluyor. İyi bir okul ve üniversiteden mezun olmak kesinlikle faydalı olacaktır.

Yazılımcı Olmak

 • Yazılımcı olmak için başlangıçta en iyi okulları hedefinize koymanız gerekiyor. Çünkü ilerleyen zamanlarda bu okullar sizin referansınız olacak.
 • Bunlardan ziyade yazılımcı olmak istiyorsanız bunu gerçekten istemelisiniz. Sadece yüksek paralar kazanılıyor diye duyup bununla hareket etmemek gerekir.
 • Yazılımcı Nasıl Olunur? Yazılımcı olmayı çok istemelisiniz aksi taktirde çabanız bir yerden sonra boşta kalacaktır.
 • Neden en iyi üniversitelerden mezun olmalısınız sorusunun cevabı ise şu şekilde cevaplanabilir. Yazılımcı olmak isteyen şirketler ilan açtıkları zaman yüzlerce yazılımcı bu ilanlara başvuru yapıyorlar ve ardından herkes buraya yığılıyor. Sonrasında işe alım yapacak olan şirket yöneticileri aralarından en iyi üniversite ve en tecrübeleri olanları seçiyorlar. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmalısınız.
 • Bütün şartları sağlıyorsanız eğer iş ilanı açan firmalar için daha rahat ve uygun şekilde çalışabilirsiniz.
 • İşe başvurmak istediniz ve başvurduğunuz firma tecrübeli insan istedi ne yapacaksınız. Bunun için yapacağınız en önemli şeylerden biri mezuniyet ile kalmamak. Okuduğunuz süreler boyunca ve mezun olduğunuz andan itibaren sürekli kendinizi geliştirip bilgi birikiminizi arttırmanız ve kendinize yeni şeyler katmanız gerekiyor.
 • Eğer okuduğunuz okulda sizin projelere katılmanız için imkân sağlanıyorsa okul projelerinde yer alıp kendinizi o alanda geliştirebilirsiniz.
 • Eğer hiçbir ortam bulamadıysanız kendinizi geliştirmek için kendi kendinize proje üreterek gelişiminizi sağlayabilirsiniz.

Yazılımcı Maaşları Ne kadar?

Yazılımcı olmak konusunda en çok merak edilen sorulardan biri Yazılımcı Maaşları. Yazılım mesleği günümüzde çok değerli bir meslek grubu haline geldi. Kazançları da oldukça yüksek ve birçok sektördeki yöneticiden daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Türkiye genelinde maaşlar ortalama olarak değişmektedir. Net bir ücretten söz etmek zor olsa da yeni mezun olmuş bir yazılımcının maaşı 400-4500 lira seviyelerinde oynamaktadır. Tabi bu sıradan mezun olmuş birisi için söylediğimiz rakamlar. Eğer siz üniversite de kendinizi iyi geliştirdiyseniz ve donanımlı bir durumdaysanız o zaman bu rakamlar artacaktır. Belli firmaların ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir profildeyseniz de o an firma sizi bünyesine katacaktır.

 • Yeni mezun olmuş bireyler kendilerini ne kadar geliştirir ve iyi bir noktaya getirirse o kadar yüksek maaş alabilirler.
 • Diyelim ki 5 yıl deneyimli bir yazılımcı ne kadar maaş alır diye merak ediyorsunuz. Bu sorunun cevabı ise 11.000-12.000 lira bandında değişmektedir.
 • Tabi bir de işin tekrar geldiğimiz gibi kendini geliştirme kısmı var. Eğer siz güncel konulara hakimseniz, yazılım dilleri konusunda kendinizi geliştirdiyseniz ve çok donanımlı iseniz bununla birleşen tecrübeyle birlikte maaşlarınız çok daha yüksek olacaktır.
 • Peki diyelim 10- 15 yıllık bir tecrübeye sahipsiniz. Yazılımcı Maaşları Ne kadar? Böyle durumlarda firmaların üstünde tecrübenizle beraber çok fazla maaş yükü geleceği için bu firmalar daha genç profillere yönelmeyi tercih ediyorlar ve maaşlar çok yükselmiyor.
 • Peki diyelim ki bir firmada işe girdiniz ve aldığınız maaştan memnun değilsiniz ve maaşınızı yükseltmek istiyorsunuz ne yapmanız gerekiyor. Yılda bir defa veya iki defa iş değiştirerek maaşlarınız da yükselme sağlayabilirsiniz ama bura da dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Sürekli iş değiştirdiğinizi gören firmalar sizin uyumsuz bir profil olduğunuzu düşünecekler ve sizi işe almak istemeyebilirler o yüzden bunun ayarını iyi yapmak gerekir.
 • Yazılımcılar için bir diğer konu ise konfor alanı. Eğer çalışılan ortamda konfor alanı iyi değilse ve rahat bir ortam sunulmuyorsa firma için ve çalışan yazılımcılar için ciddi sorunlar teşkil edebilir. Bunun sonucunda da o firmada bulunan yazılımcılar farklı firmalara kaymayı tercih edeceklerdir.
 • Yazılımcıların aldığı maaşları kategorize etmek gerekirse belirli kütüphaneleri bilen yazılımcılar daha iyi paralar alıyor ve daha iyi yerlerde çalışabiliyorlar.
 • Bir diğer konu ise büyük kurumların verdiği maaşlar ve start-Up ve yazılım firmalarının verdiği maaşlar arasındaki farklar nelerdir. Özel sektör de yeni kurulmuş 3 5 kişilik firmalar da verilen yazılımcı maaşları biraz düşük olabilir. Bunun yanı sıra köklü ve zengin bir geçmişe sahip firmalar çok daha yüksek maaşlar vermektedir.
 • Bir diğer soru ise girişimde bulunarak mı daha çok kazanılır yoksa maaşlı çalışan olarak mı? Kısa ve orta vadeli düşünüldüğünde bu sorunun cevabı maaşlı çalışan olmak çok daha iyi bir seçenek ama uzun vade de bakıldığı zaman ise kendi işini kurup girişimci olmak çok daha kazançlı bir yol olacaktır.
Yazılımcı Maaşları Ne kadar

Yazılımcı Maaşları Ne kadar