Yaz Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular!

13.09.2019
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Yaz Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular!

Yaz Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular! Yaz mevsiminde hamilelik dönemi biraz daha zorlayıcı olabiliyor. Bu noktada, hamilelerin sağlıklarına bir kat daha fazla itina etmeleri gerekir.

Yaz Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular!

Su Tüketimi ve Beslenme

Hamilelik dönemince su tüketimi en önemli hususlardan biridir. Ancak, yaz aylarında bu husus daha da önem kazanır. Yaz aylarında, su gereksinimi artar. Bu gereksinimin karşılanması için bol su tüketilmelidir. Her gün minimum 6 ile 8 bardak arası su içilmelidir.

Yaz aylarında beslenme düzeni, son derece hafif olmalı. Bunun yanı sıra, taze sebze ve meyve sofradaki yerini almalıdır. Gazlı yiyecek ve içecekler, yazın sıcak ve bunaltıcı aylarında hamilelere sıkıntı hissi verir, mide sorunlarına zemin hazırlar. Bu tür besin ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Sağlıklı bir beslenme programı hazırlanıp uyulabilir. Böylece, yaz aylarını daha rahat geçirmek mümkün olur.

Uyku Düzeni

Uyku iyi alınmadığında stres artar. Hamilelik dönemi için stres en sakıncalı durumdur. Yaz aylarında stres ise birçok risk faktörünü beraberinde getirir. Stres arttıkça daha çok sıcak hissedilir. Bunun yanı sıra daha fazla terlenir ve bunalma yaşanır. Elbette, bu hisler bebeğe de olumsuz yansır. Yaz Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular! Düzenli ve aynı zamanda kaliteli uyku, hamileleri rahatlatır. Bebeğin gelişimini destekler. Gün içinde sırt üstü uzanarak bir saat kadar dinlenilmesi önerilir. Bu bedeni dinlendirdiği gibi ruhu da dinginleştirir.

Kıyafet Seçimi

Dar ve streç kesimli kıyafetler yanlış tercihlerdir. Bu tür kıyafetler, hamilelere daha fazla sıcaklı veri ve bunalmalarına neden olur. Pamuklu, bol kesim ve rahat giyilip çıkartılabilecek kıyafetler ideal seçimlerdir.

Aktiviteleri Doğru Zamanda Yapmak

Güneş ışınlarının en yoğun olduğu zaman dilimlerinde kesinlikle dışarı çıkılmamalıdır. Yine bu zaman dilimlerinde yorucu ve çok enerji isteyen aktivitelerden kaçınılması gerekir. Yaz aylarında sabah erken saatlerde ya da akşam aktiviteler için uygundur. Elbette, daha sakin ve yorucu olmayan aktiviteler seçilmelidir.

Kişisel Bakım

Yaz ayları boyunca, ciltte kuruluk problemi yaşanır. Bu durum bedenin su kaybıyla ilgilidir. Sürekli terlendiği için sürekli bir su kaybı vardır. Bunu önlemek için su tüketilmesinin yanı sıra cildi nemlendirmek gerekir. Hafif ve doğal nemlendiriciler tercih edilmesi büyük önem taşır. Ayrıca, güneş gözlüğü ve şapka kullanmak da cilt için gereklidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.