Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemi

05.08.2021
38
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemi
oy

Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemi Bir hesaba para yatırma işleminde kişi ister banka şubesine gidip yaptırabilir veya kendisi ATM üzerinden yaptırabilir. Fakat bu yatırma işleminde para bazen yanlış hesaba yatabiliyor. Peki, yanlış hesaba yatan para iadesi nasıldır?

Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İadesi İle İlgili Bilgiler

Eğer parayı siz kendiniz yanlış bir hesaba yatırmış iseniz direkt bankayı arayıp bankayı bilgilendirmeniz gereklidir. Banka paranın yattığı hesap ile iletişime geçecektir. Eğer parayı kullandığınız bankadan farklı bir bankaya yatırmış iseniz bu durumu çözmek biraz daha zor olabilir. Siz bankaya bunu bildirdikten sonra paranın yattığı hesaptaki para kullanıma engellenip hesap sahibinin iade etmesi istenecektir. Kişi iadeyi kabul eder ise iade işlemi kolaylıkla halledilir. Para yanlış giden hesaptan kişiye tekrar bankaların kontrolü ile gönderilir. Fakat paranın yattığı hesabın sahibi iadeyi kabul etmez ise ve parayı siz kendiniz yanlış hesaba aktardıysanız banka bu durumda bir şey yapamaz

Parayı Yanlış Hesaba Banka Yetkilisi Yatırır İse Ne Olur?

İşlem yine başta aynı gider. Paranın yattığı banka ve hesap sahibi ile iletişime geçilir. İade talep edilir. İade talep edilmez ise eğer siz de istiyorsanız dava açılır. Parayı yanlış hesaba aktaran kişi bir banka görevlisi olduğu için yani bankanın suçu olduğu için banka dava sürecini takip etmek ve davayı açmak zorundadır. Dava sürecindeki bütün masrafları banka karşılamak zorundadır

Parayı Yanlış Hesaba Kişi Kendisi Yatırır İse Davayı Kim Açar?

Eğer para yanlış hesaba kişinin kendi hatasından ötürü yatmış ise banka dava açmakla sorumlu değildir. Kişi parasının iadesini geri alamıyorsa kendisi haksız para kazanma adına dava açabilir. Dava sürecinde oluşan bütün masraflar kişinin kendisine ait olur.

Yanlış Hesaba Para Yatırınca Dava Nasıl Açılır Dava Kesin Kazanılır Mı?

Eğer parayı yanlış hesaba yatırdıysanız ve direkt banka ile iletişime geçmenize rağmen hesap sahibi parayı iade etmiyorsa bütün bunları yani kayıtları delil göstererek dava açabilirsiniz. Yanlış Hesaba Para Yatırma ve İade İşlemi Davayı çok yüksek bir olasılık ile kazanırsınız. Hatta karşı taraf bir suç işlediği için size yatırdığınız para dışında daha fazla para ödemek zorunda kalabilir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.