Verimli Çalışma Teknikleri

28.04.2018
142
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Verimli Çalışma Teknikleri
oy

Öğrenmenin Önemi Öğrenme; bilgiyi algılama, hafızaya alma, tekrar hatırlama ve kullanma sürecidir. Verimli Çalışma Teknikleri 21. yüzyıl başında eğiticilerin ve araştırmacıların en çok üzerinde durduğu konulardan biri ” nasıl öğrenmeli? ” sorusuna yanıt aramaktadır. Anne ve babaların öğrenci olan çocuklarından beklentisi çok çalışıp başarılı olmalarıdır. Beklentileri bu yönde olan aileler çocukların başarısızlığının nedenini yeterince çalışmamak olarak gösterirler. Oysa başarı çalışmaya ayrılan süre kadar bu sürenin verimli kullanılmasını öğrenmek gerekir.

 Bilinçli Çalışma

Hayatın önemli bir bölümü eğitim almakla geçer. Bilinçli Çalışma Öğrenciler ilkokuldan üniversite yılarına kadar pek çok sınava tabii tutulur. Bu uzun sürecek maratonda verimli ders çalışma yollarını öğrenmek isteyen birey önce bu doğrultuda alışkanlıklar edinmelidir. Buna karar veren kişi ders çalışmasını aksatan ya da kolaylaştıran alışkanlıklarını gözden geçirmelidir.

Verimli Çalışma Teknikleri

Olumsuz alışkanlıklar atılıncaya, olumlu alışkanlıklar iyice yerleşinceye kadar kararlı olarak kendini gözleme ve iyi alışkanlıkları pekiştirme süreci başarıyı yakalayana kadar devam ettirilmelidir. Ders konusu için öğrenciler aynı gün hangi dersleri çalışması gerektiği gibi planlamaları yaparak programlı bir şekilde atılacak adımları sıraya koymalıdır. Verimli Çalışma Teknikleri Karışıklık, düzensizlik ve karar verememe durumu stresi arttırdığı için verim oranını da düşürmektedir. Çalışma aralarında verilen molalar, bedeni ve zihni rahatlatmaya yardım eder. Bu sayede mola sonunda azalan verim ve dikkat tekrar kazanılır.

Çalışma yerinin seçimi verim için çok önemlidir. Çalışılan yer düzenli ve sakin olmalıdır. Verimli Çalışma Teknikleri Isı ve ışık faktörleri doğru olacak şekilde sağlanmalı kişinin dikkatini dağıtacak nesneler ortadan kaldırılarak derse konsantrasyonunu maksimum seviyeye çıkaracak ortam hazırlanmalıdır.  Bilinçli Çalışma Dersleri çalışmak kadar, ders çalışırken zamanı doğru kullanmanın da büyük bir önemi vardır. Anlama, algı seviyesi günün belli saatlerine göre değişir. Verimli çalışmanın teknik ilkelerinden biri olması sebebiyle kişinin kendisini analiz ederek uygun zaman diliminde çalışmaya yoğunlaşması verimini arttıracaktır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.