Ünlü Endüstri Mühendisleri

26.04.2022
212
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Ünlü Endüstri Mühendisleri
oy

Ünlü Endüstri Mühendisleri Makine, elektrik, bilişim ve donanım sistemleriyle birlikte enerjiden oluşan sistem tasarımının, iyileştirilmesi ve bu işin yürütülmesiyle ilgili bir oluşumdur. Bu önemli sistemden elde edilen sonuçların belirlenmesi, yorumlanması ve değerlendirilmesi için mühendislik analiz ve tasarım yöntemlerinin kullanılmasıyla birlikte matematiksel, fiziksel ve sosyal bilimlerdeki uzmanlaşmış bilgi ve yeteneklerden yararlanıp, bu özelliklerle yeni fikirler ortaya çıkarılır.

Ünlü Endüstri Mühendisleri

Asıl vizyonu, rahat kullanılamayan eksik kaynakların olabildiği en iyi şekilde kullanılmasını ve işlenmesini sağlamak olarak anlatabileceğimiz endüstri mühendisliğinin insanlık âleminin ortaya çıkmasıyla beraber dünyaya yeni özellikler getirdiği söylenebilir.  Endüstri pazarı dünyada çok farklı yerlere sahiptir. Dünyaca ünlü şirketler bu alanda uzman sayılan mühendis kadrosuyla çalışmaktadır. Bu meslekte ilerlemenin mümkün olduğu, Ünlü Endüstri Mühendisleri bildiğimiz birçok ünlü mühendisten anlayacağımız üzere mevcuttur. Bildiğimiz ünlü endüstri mühendisleri çeşitli işletmelerde üst düzey olarak yönetici sıfatıyla çalışmalarını yürütmektedirler.

 Bilinen Endüstri Mühendisleri;

Süreyya Civil

Michigan Üniversitesin ‘de hem endüstri hem de bilgisayar mühendisliğinden iki adet diplomayla mezun olmayı başarmıştır. İki lisans bölümünden 3,5 yıl gibi kısa zamanda mezun olan sivil, bunla da yetinmemiş yüksek lisans konusunda Harvard iş okulu iş idaresi alanında yapmıştır.

Kariyer hayatında önemli şirketlerde görev alarak istikrarlı şekilde Turkcell’de CEO olarak çalışmıştır. Günümüz de ise, önemli şirketlerin yönetiminde söz sahibi olarak kariyerine devam etmektedir. Daha önce katıldığı bir konferansta hedef aldığın müşteriler için vazgeçilemez olmalı ve takdir edilmeyi beklememelisin diyerek dünya görüşünü ve vizyonunu ortaya koymuştur.

 Osman Aşkın Bak

İstanbul’un önemli üniversitelerinden olan Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Avrupa’nın tanınan en ünlü üniversitelerinden biri olan Nottingham Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği alanlarında çeşitli araştırmalar yapıp, önemli işlere imza atmıştır. Ünlü Endüstri Mühendisleri Yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri dönerek İTÜ’de Endüstri Mühendisliği programında doktorasını vermiştir. Kariyer hayatına araştırma görevlisi olarak başlamıştır. Daha öncesinde Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığını yapmış olan Osman Aşkın Bak, şu anda Gençlik ve Spor Bakanımızdır.