Tuz Zararlımı! Tuzun Türleri

08.12.2021
0
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Tuz Zararlımı! Tuzun Türleri

Tuz zararlımı! Tuz konusu yıllar boyunca büyük tartışmalara konu olmuştur. Tuz, şeker ve unla birlikte üç beyaz olarak anılmıştır ve dördüncü beyaz olarak kokainle birlikte neredeyse aynı kategoriye konulmuştur. Ama tuz gerçekten zararlımı?

Tuz nedir?

Tuzun bilimsel adı “Sodyum Klorür “adından anlaşılacağı üzere tuzda 1 atom sodyum 1 atomda klor var. Bu noktada hemen belirtmeliyim ki; Tuz bizim biyokimyamızın, metabolizmamızın vazgeçilmez bir parçasıdır.

-Tuz hücrelerimizde ve dokularımızda su dengesinin sağlanmasında

-Kinirlermizin elektriksel iletimi sağlamasında

-Kaslarımızın çalışmasında

-Kemiklerimizin yapısında hayati bir öneme sahiptir.

Genel inanış Tuz’un hipertansiyona ve kalp hastalığına sebep olduğudur. Tuz kalp hastalığına neden olmaz, olsa olsa hipertansiyona, hipertansiyonda kalp hastalığına neden olabilir. Ancak Tuzun Hipertansiyonla ilişkilendirilen kısmı içerisindeki Sodyum kısmıdır. Tuz zararlımı! Sofuyum vücutta su tutulmasına sebep olur. Tuzlu bir şey yediğinizde içinizin yanması ve su içme ihtiyacı hissetmenizden aklınıza gelebilir. Ancak böbreklerimiz derhal devreye girer vücuttaki su ve tuzun fazlasını dengelemek için böbrekler yoluyla bunları süzerek idrarla dışarıya atar. Bu nedenle tansiyonda önemli bir değişiklik olmaksızın dengeler yeniden sağlanır. normal şartlarda tuz yemek sağlıklı bir insanı etkilemez. sağlıklı bir insan kaşık kaşık tuz yesek de tansiyonunda milim oynamaz.. Ancak hipertansiyonu olan bazı kişilerde bu durum farklı olabiliyor. uzun süre hipertansiyon rahatsızlığı olan bir kişinin böbreklerin su ve tuz dengesini sağlayan mekanizmada bozulma olur ve bu durumda tuzun yenilmesi tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Aynı durum ağır kalp yetmezliği olan hastalarda da söz konusudur. Tuz eskiden sanıldığı gibi bir zehir değildir. Ama tuz konusun dada ölçülü ve dengeli olmakta fayda var.

Tuzun türleri:

sofra tuzu(rafinetuz),deniz tuzu, kaya tuzu, himalaya tuzu.

Bunların hangisi sağlıklıdır? öncelikte tuz tuzdur. Bunların Biyokimyasal etkisi bakımından aralarında çok önemli bir fark yok. Tuz zararlımı! Rafine tuz içinde beyazlatıcı, topaklanmayı önleyici maddeler olması bakımından tercih edilmemesi gereklidir. Diğer tuzların içeriğine bakıldığında çokça minareli barındırdığından daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Fakat bu minarelerin dozu o kadar düşük ki bunlardan fayda beklememek gerekir.

Normal şartlarda ve makul ölçüde tuzun zararlı olmadığı konusunda umarım ikna olmuşsunuzdur.

Tuzun zararlı olduğu noktalarda var tabi ki, bunlar;

böbrek hastaları

kalp yetmezliği hastaları

tuza duyarlı hipertansiyona olan hastalar

su ve tuz tutulmasına neden olan bazı hastalıklar

kortizon ilaçları kullanan hastalar

hamileler

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.