Teknoloji Bağımlılığı

02.09.2021
270
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Teknoloji Bağımlılığı
oy

Teknoloji Bağımlılığı Özellikle küçük yaşta ki çocuklarda ciddi olumsuz etkileri vardır. Çocuğun kişisel gelişimini kötü yönde etkilemektedir. Bilgisayarda, telefonda, yada herhangi bir bunlara benzer çeşitli oyun oynama yerlerinde belli bir süre bilgisayara televizyona bakan insanlarda beynin daha yavaş çalıştığı görülmüştür.

 Teknoloji bağımlılığının belirtilerine kısaca değinecek olursak;

1- gece geç saatlere kadar bilgisayar başında vakit geçirmek

2- bilgisayardan uzak kalındığında ya da telefonla bir süre ugraşılmadığında kendini boşlukta gibi hissetmek

3-İnternette zaman geçirebilmek için günlük hayatta yaptığımız bazı şeylerden vazgeçmek. Örneğin; yemek yerken oyunu düşünerek azıcık atıştırıp hemen yarım kalan oyuna veya filme dönmeye çalışmak.

4-farkında olmadan sosyal medya da saatler harcamak…gibi birçok sebep sayabiliriz.

Teknoloji bağımlılığını nasıl tedavi edilebilir ?

Bu bağımlılığın altında psikolojik nedenler yatıyor olabilir. Bu nedenle öncelikle psikolojik nedenleri ve etkenlerini ortaya çıkarmak gerekir. Yine aynı şekilde bazı dış etkenler, kişinin kendi özellikleri ve kişinin zihin sağlığı da bu konuda etkili olabilir. Bu yüzden öncelikle kişi hakkında iyice bilgi sahibi olmak gerekir. Çocukluğu yetiştiği ortam sosyal çevresi arkadaşları…bunu daha da çoğaltabiliriz. Güzel bir şekilde gözlem ve tespitler yapılmalıdır. Muhakkak uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Doğru tedavi ile çözülemeyecek problem yoktur.