Tavuklu Çökertme Kebabı Nasıl Yapılır?

24.04.2018
411
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Tavuklu Çökertme Kebabı Nasıl Yapılır?
oy

Tavuk severlerin özellikle tercih ettiği yemekler arasında yer alan tavuklu çökertme kebabı, lezzeti ile de akıllarda kalıcıdır. 3-4 kişilik servis için aşağıdaki ölçülerde hazırlanacak olan çökertme kebabı, Tavuklu Çökertme Kebabı Nasıl Yapılır? daha kalabalık tarifler için ölçü istenilen oranda arttırılarak hazırlanarak servis edilebilir. Bu lezzetli yemeği yapmaya başlamadan önce çökertme kebabında kullanılacak olan tavuğu marine etmek gerekmektedir.

 Tavuk nasıl marine edilir?

Derin bir kap içerisine 1 yemek kaşığı az sulu yoğurt, 3 yemek kaşığı sıvıyağ ve 1 adet küçük rendelenmiş soğan konulur ve hafifçe karıştırılır. Bu karışımın üstüne arzuya göre istenilen ölçüde kekik, pul biber ve karabiber eklenerek karıştırılır ve üzerine jülyen doğranmış tavuk etleri eklenir. Üzerine streç film ile kapatılan bu kap en az 2 saat süreyle buzdolabına kaldırılarak beklemeye alınır.

Tavuklu Çökertme Kebabı Nasıl Yapılır?

Çökertme kebabının tavuğu nasıl hazırlanır? Çökertme kebabı tabanını oluşturacak olan patatesler kibrit çöpü kalınlığında doğranarak kızartmaya bol yağda kızartılır. Patatesler ile aynı anda tavuk etlerinin de pişmesinin sağlanması gerekmektedir. Tavuklu Çökertme Kebabı Nasıl Yapılır? Marine edilmiş olan tavukla, az yağlı tava içerisine alarak her iki yönü eşit derecede pişirilir. Tavukların lokum kıvamında pişmesi için önemli olan geniş bir tava içerisinde birbirlerine değmeden, kısık ateşte yavaşça pişirilmesidir. Bu yöntemle pişirilen tavuklar, yumuşak bir kıvamda olacak ve sos ile birleştiğinde tavuklu çökertme kebabında güzel bir uyum sağlayacaktır.

 Çökertme kebabının servise hazırlanması nasıl olur?

Servis yapılacak tabak içerisine önce kızartılan patatesler konur. Patateslerin üzerine arzuya göre sarımsak eklenmiş yoğurt dökülür ve bu işlemden sonra tavuklar yoğurdun üzerine dizilir. Tavuklu Çökertme Kebabı Nasıl Yapılır? Sos tenceresi içerisine 2 yemek kaşığı tereyağı eritilir ve üzerine 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber eklenerek hafifçe kavrulur. Sosun tavukların üzerine dökülmesinin ardından tavuklu çökertme kebabı servise hazırdır

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.