Tavuk Suyu Çorba Nasıl Hazırlanır?

19.04.2018
1
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Tavuk Suyu Çorba Nasıl Hazırlanır?

Türk kültüründe tarihten günümüze kadar gelen ve her daim yemeklerden önce tercih edilen besindir çorba. Tavuk Suyu Çorba Nasıl Hazırlanır? Bu lezzet çorbalarla çoğu zaman karın doyurmaktadır. Türkiye genelinde yer alan çoğu restoranlarda pişirilen çorbalar başında tavuk suyu, mercimek, yayla ve ezo gelin çorbaları yer almaktadır. Bu çorbalar hastalandığımızda da vücudun direnci sağlanması içinde şifa amaçlı hazırlanıp tüketilebilmektedir. En çok tercih edilen çorbaların başında protein içerikli kemik suyu çorbası gelmektedir.

 TAVUĞUN SUYUNA ÇORBANIN YAPILIŞI VE FAYDALARI

Derin bir tencerenin içine kasaptan alınan kemikli bir tane tavukgöğsünü ve but etini beş su bardağı suyun içine yarım adet kuru soğanla yaklaşık otuz, otuz beş dakika kaynatılır. Kaynayan tencerede etlerin pişip pişmediği kontrol edilir ve pişen etleri ayrı bir kapta ılığında kemiklerinden ayrılarak küçük dilimler halinde dilimlenir.

Tavuk Suyu Çorba Nasıl Hazırlanır?

Ayrı bir tavada yarım çorba kaşığı tereyağıyla yarımda bir tık fazla yemek kaşı un kokusu çıkıp bir ton renk alana kadar kavrulur. Kavrulan unun üzerine bir tutam tuz ve karabiber eklenerek ateşten alınır. Hazırlanan unlu terbiye içerisine kaynatılan sebzeli sudan eklenir ve terbiye tencereye yavaş yavaş karıştırılarak aktarılır.Tavuk Suyu Çorba Nasıl Hazırlanır? Çorbanın tutulumun sağlanması ve iri iri un topakları ve ya pütürlerin oluşmaması için el karıştırıcısı yardımı ile bir miktar karıştırılır.

Akabinde ayrı kapta küçük parçalara ayrılan etler tencereye eklenerek yaklaşık on on beş dakika daha kaynatıldıktan sonra ateş söndürülür. Servis tabağına aldığınız çorbayı ister kızdırılmış pul biber yağlı sos ile isterseniz sadece pul biber ile sunabilirsiniz.

 TAVUK SUYU ÇORBANIN FAYDALARI

Bazı sağlık problemine bağlı vücudun kaybettiği su ihtiyacını karşılamada, antiseptik özelliği ile boğaz arıların bademcik sorunların giderilmesinde yardımcı olurken bağışıklık sistemin direncini artırarak enerji verir. Bağırsakların düzenlemesinde yardımcı olur ve besleyiciliği ile açlık hissinin ortadan kaldırmış olacaktır.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.