Tarayıcıdaki Virüsler Nasıl Temizlenir?

05.05.2021
33
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Tarayıcıdaki Virüsler Nasıl Temizlenir?
oy

Tarayıcıdaki Virüsler Nasıl Temizlenir? Virüsler bilgisayarlara veri girişi yolu ile bulaşan, bilgisayarın sistemine, içindeki dosyalara, uygulamalara zarar veren, sistemlerin olağan dışı şekilde çalışmasına sebep olan bilgisayar programlarıdır, birçok farklı programlanma şekli vardır. Bilgisayar virüsleri neredeyse görünmezdir, cihaza yüklediğimiz içerikler dosya içeriğinde virüs barındırabilir.

Tarayıcıdaki Virüsler Nasıl Yok Edilir

Düzgün bir antivirüs korumanız yok ise bulaşan virüsün farkına varamayabilirsiniz. Girdiğiniz sitelerde karşınıza çıkan reklamlardan, sayfaların sizi yönlendirdiği sitelerden tarayıcınıza bulaşabilecek bu virüsleri, doğru adımları uygulayarak temizleyebilirsiniz. Öncelikle bilgisayarınıza güvenli bir virüs tarayıcı program yüklemelisiniz çünkü bu ve bundan sonraki adımlarda bir virüs tarayıcısına ihtiyacınız olacak.

Bilgisayarınızı Güvenli Moda Geçirin

Virüsler temizlenirken bilgisayarınızı olası kötü etkilerden kurtarmak için güvenli mod işinize yarayacaktır, güvenli moda nasıl geçmek için F8 tuşuna basın, ‘Ağ ve güvenli mod’ seçeneğine tıklayın, bunları yaparken internet bağlantınızın açık olmamasına dikkat edin çünkü bazı virüsler internet üzerinden yayılır.

Tüm Geçici Dosyalarınızı Silin

Bu adımda disk temizleme yapacağız, disk temizleme gerçekleştirmek için sırasıyla;

  • ‘Başlat menüsüne’ gidin.
  • ‘Tüm programlar’ butonunu seçin.
  • ‘Donatılar’ a tıklayın.
  • ‘Sistem araçları’na tıklayın.
  • ‘Disk temizleme’ seçeneğini seçin.
  • ‘Silinecek Dosyalar’ içerisinde ‘Geçici Dosyalar’ seçeneğini bulun.
  • ‘Geçici Dosyalar’ ı seçin ve temizleyin.

Bilgisayarınızı açtığınızda otomatik aktifleşen bazı virüsler vardır, geçici dosyaların silinmesi ile bu virüsler temizlenebilir ancak yine de kesin çözümdür diyemeyiz.

Virüs Taraması Yapın

Kullandığınız virüs tarayıcısının ‘tara’ fonksiyonunu kullanarak düzenli olarak virüs taraması yapın. Bir virüs tespit edilirse virüsü sil veya karantinaya al seçeneğine tıklayın. Bilgisayarınıza başka virüsler bulaşmadığından emin olmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar tarama yapın.

Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Virüs temizlendiği için artık bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz, normal şekilde açın artık ‘Güvenli mod’ kullanmanıza gerek yok.

Tarayıcınızı, Yazılımlarınızı ve İşletim Sisteminizi Güncelleyin

Bu adımı uygulamanız bilgisayarınızı eski kodların açığından yararlanarak giren amacı kötü programlardan ve yazılımlardan korumanızı sağlar.

Parolalarınızı Değiştirin

Bilgisayarınıza önceden bulaşan virüslerin parolalarınızı kopyalamış olabilme riskine karşılık, tüm parolalarınızı değiştirin, tüm bu adımları uyguladığınızda tarayıcınızı büyük oranda virüslerden arındırabileceksiniz.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.