Sütümün Yettiğini Nasıl Anlarım?

22.04.2022
36
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sütümün Yettiğini Nasıl Anlarım?
oy

Sütümün Yettiğini Nasıl Anlarım? Doğanın kadınlara bahşettiği bir mucize olan “anne sütü” günümüzde tıbbi olarak da kabul edilen, bebeğin beslenmesinde, gelişmesinde ve sağlıklı bir yaşama sahip olmasında büyük bir işleve sahiptir. Bundan dolayı da özellikle ilk altı ay yeterli anne sütü alımı ve sonrasında da iki yaşına kadar ek besinlerle birlikte yine temel besin olarak büyük bir öneme sahiptir.

Sütümün Yettiğini Nasıl Anlarım?

Doğum sonrası prolaktin hormonunun artmasıyla birlikte gelmeye başlayan anne sütünü bebek doğar doğmaz almaya başlamalı ve bu konuda gerek tıp personeli gerekse anne ve destek olarak aile bireyleri bu süreci desteklemelidir. Sütümün Yettiğini Nasıl Anlarım? Anne sütü bebeğin doğumundan itibaren ve gelişme evrelerine göre vücudunun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değişim gösterir. Yani anne sütü 20 günlük bebek için ayrı 4 aylık bebek için ayrı içeriklere sahip olup, bebeğin büyümesiyle birlikte değişime uğramaktadır.

Doğumdan itibaren annelerin en çok endişe duydukları konulardan biri sütün bebek için yeterli olup olmadığı konusudur. Uzmanlara göre anne sütünün %80’i sudan geri kalan kısmı ise yenilen yiyeceklerin içerdiği, bebeğe gereken besin ögelerinden oluşmaktadır.

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

  1. Mevsime göre değişmekle birlikte günde en az 3 lt. su
  2. Koyu yeşil yapraklı sebzeler (Özellikle çiğ veya az haşlanmış)
  3. Rezene, ısırgan otu gibi bitki çayları
  4. Dengeli beslenme
  5. Yulaf, kurutulmuş meyveler
  6. Kalsiyum yönünden de takviye edici olan susam

Yukarıda sayılanlara ek olarak uyku da sütün artması için önemli bir işleve sahiptir. Bu nedenle özellikle yeni doğum yapan annelerin bebekleri uyuduğu zaman mutlaka kendilerinin de dinlenmesi ve uyuması gerekir.

Doktor Kontrolleri

Anne sütünün bebek için yetip yetmediğinin en büyük göstergesi annelerin de farkına varacağı gibi bebeğin beslendikten ve gazını çıkardıktan sonra rahatça uyumasıdır. Bebek emzirildikten sonra gaz sorunu dışında ağlamaya devam ediyorsa ve devamlı huzursuz ise bebeğin doymamış olabileceği düşünülmelidir.

Bunun yanı sıra aylık doktor kontrollerinde ayına göre gereken kiloyu alması (ilk dört ay için aylık 800-1000 gr.) ve boyunun uzaması anne sütünün yettiğinin en önemli göstergesidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.