Sütlü Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?

14.04.2018
4
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Sütlü Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?
oy

Sizde sürekli aynı çorbaları içmekten sıkıldıysanız veya misafirlerinizin farklı bir çorba tatmalarını istiyorsanız. Sütlü Mantar Çorbası Nasıl Yapılır? içilen çorbanın ardından tarifi sorulacak bir lezzet hazırlamak istiyorsanız sütlü mantar çorbası tamda size göre bir tarif.

 Sütlü Mantar Çorbası Malzemeleri

 400 gram kültür mantarı

 yarım limon

 2 kaşık tereyağı

 3 kaşık un

 2 tatlı kaşığı karabiber

 1 bardak süt

 5 bardak kaynar su

 1 tatlı kaşığı tuz

 arzuya göre pul biber

Sütlü Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?

Öncelikle güvendiğiniz bir manav veyahut marketten 400 gram kültür mantarlarını alıyoruz. Mantarları soyduktan sonra küp küp doğuruyoruz. Bir kaseye su koyup içine yarım limon sıkarak mantarları dinlenmeye bırakıyoruz. Sütlü Mantar Çorbası Nasıl Yapılır? Mantarlar orada lezzetlerine lezzet katacak ve renklerini koruyacaklardır. Bu sırada bizde 2 kaşık tereyağını tencereye koyuyoruz. Tereyağı eridikten sonra 3 kaşık un ekleyip kavurmaya başlıyoruz. Unun kokusu çıktıktan sonra limonlu sudaki mantarları süzerek tencereye ekleyip kavurmaya başlıyoruz.

Damak tadınıza göre 2 ya da 3 tatlı kaşığı karabiber ekleyip kavurma işlemine devam ediyoruz. Ardından bir bardak süt ekleyerek karıştırmaya başlıyoruz ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave ediyoruz. Süt kaynadıktan sonra 5 bardak kaynar su ilave ederek çorbayı kaynamaya bırakıyoruz arzuya göre bir tatlı kaşığı pul biberi de kaynadıktan sonra ekleyebiliriz. Kaynadıktan sonra sütlü mantar çorbası servise hazır olacaktır.

 

Daha önce denemediyseniz çok memnun kalacağınız ikinci tabak içmeyi istediğiniz bir çorba olacaktır. Eğer denediyseniz ve memnun kalmadıysanız bu tarifle arzu ettiğiniz çorbayı başarıyla yapmış olacaksınız. Değişik ve pratik lezzetler arıyorsanız bu çorba favorileriniz arasına girecek. Sütlü Mantar Çorbası Nasıl Yapılır? Mantarlı yemeklerin uğraş gerektirdiği düşüncesi gözünüzü korkutmasın yaklaşık 25 dakikada hazır olacak bu kolay çorba kolay olmasının aksine akıllardan çıkmayacak ve tarifi alınmaya değer görülecektir.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.