Suda Çözünen Vitaminler

23.04.2021
0
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Suda Çözünen Vitaminler

B1 Vitamini

Alyuvarların oluşumu ve iskelet için hayati derecede önemlidir. Isıya son derece duyarlı olduğundan, aşırı sıcakta pişen yiyeceklerde yüksek oranda B1 vitaminin kaybı söz konusudur. Eksikliği, depresyon, bitkinlik, vücutta su birikimi (ödem) ve sindirim sistemi problemlerine yol açabilir. Kuru baklagiller, ayçekirdeği, makarna, ekmek, et B1 vitamini yönünden zengindir. Suda Çözünen Vitaminler Vücutta depolanamayan vitaminlerdendir.

B2 Vitamini

B1 vitamininin ısıya duyurlı olduğu gibi B2 vitamini de ışığa duyarlıdır. B-2 vitamin kaynaklarının ışıkdan korunması son derece önemlidir. Vücudumuzda işlevi büyümeye destek vermek ve doku yenilenmesindedir. Eksikliğinde, ağız içi ve çevresinde yaralar (Aft), deride kaşıntı ve dökülme, uykusuzluk ve bitkinlik görülebilir. Karaciğer, Süt ürünleri, sebzeler B2 vitamini almak için ideal besinlerdir.

B3 Vitamini (Niasin)

B1 ve B-2 vitaminlerinin duyarlılıklarının yanında, B3 vitamini çok dayanıklıdır. Gıda hazırlama süresince çok az miktarı kaybolur. Sinir sistemi ve sindirim sisteminin düzenli çalışması, protein yapımı, klosterol kontrolü işlevlerinde önemli rol oynar. Eksikliği bitkinlik, kas yapısının yeterli gelişememisi, deri üzerinde oluşan yaralara sebep olabilir. Balık, mantar, süt, peynir, patates, tavuk eti, zengin B-3 kaynaklarıdır.

B6 Vitamini (Piridoksin)

Gıdaların hazırlama süreci içinde büyük miktarda yitirebilen bir vitamindir. Vücut için en önemli görevi güçlü bir bağışıklık sisteminin oluşturulmasındadır. Vücutta eksikliği kendini uykusuzluk, kansızlık, cilt sorunları gibi problemlerle gösterebilir. Şeker hastaları, ağır işlerde çalışanlar ve doğum kontrol hapı kullananların B-6 ihtiyacı daha fazladır. Beyaz Et (balık, tavuk), domates, muz, ayçiçeği, patates B-6 açısından zengindir. Vücutta depolanamayan vitaminlerdendir. Vücudumuz B12 vitamininin emilimi içinde B6 vitaminine ihtiyaç duyar. Doğum kontrol hapı kullananların daha fazla B6 vitamini almaları sağlık açısından yararlıdır.

B12 Vitamini

Bu vitamin işleme (konserve vs)tabi tutulan yiyeceklerde yüksek oranda kaybedilebilir. B12 vitamini Vücudun kan yapım sürecinde kullanılır. Kalp hastalıkları ve Kanser için vücuda destek verir. Yetersizliğinde kansızlık ve psiklojik sorunlar görülebilir. Bu vitamin, bütün et ve süt ürünlerinde vardır. Vücudumuzun B12 vitamininin emilimi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Vücutta depolanabilen vitaminlerdendir.

Biotin

Vücudumuzda, bağırsaklarda üretilebilen bir vitamindir. Psikolojik sağlığımız, vücudun büyüyüp gelişimi ve vücudun kimyasal işlemleri için önemlidir. Eksikliği, halsizlik, kansızlık ve bulantı yapabilir. Peynir, Yumurta, yerfıstığı biotin açısından zengindir.

C Vitamini (Askorbik Asit)

Hassas ve gıda işlemleri sırasında kolayca kaybedilen bir vitamin olduğundan, C vitamini içeren yiyeceklerin hemen tüketilmesi daha uygundur. Diş sağlığımızda, bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar. Antioksidan özelliği, kanser oluşunu geciktirip, durdurma rolü oynayabilir. Kolestrolü dengelemek için positif katkı yapar. Suda Çözünen Vitaminler C vitamininin yetersiz alımında, diş etlerinde problemler, bitkinlik ve kansızlık ortaya çıkabilir. Özellikle stres altındaki kişilerin ve sigara kullananların daha çok ihtiyacı vardır. C vitaminini sadece bitkisel ürünlerden elde edebiliriz. Kuşburnu, portakal, kivi, domates, brokoli C vitamini açısından oldukça zengindir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.