Spor Yaparken Zayıflayarak Zinde Kalmak

20.10.2018
10
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Spor Yaparken Zayıflayarak Zinde Kalmak
oy

Spor Yaparken Zayıflayarak Zinde Kalmak Spor yapmak kimisi için bir iş. Kimisi için bir eğlence, kimisi için de zinde kalıp zayıflamak için yapılmak zorunda kalan bir aktivite. Sporu bir iş ya da eğlence olarak yapanlar toplumun şanslı küçük bir bölümünü oluştururken, toplumun çoğunluğu sağlıklı bir hayat ve kilo vermek için spor yapmak zorunda kalıyor. Özellikle de hareketsiz bir hayat yaşayanlar için bir zorunluluktur. Spor yapmak hem zayıflamak isteyenler hem de zinde, sağlıklı bir hayat yaşamak isteyenler için bir zorunluluk olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçek. Peki, yapılan araştırmalar makalemizin ana konusunu oluşturan sporla zayıflarken zinde bir yaşam hakkında neler anlatıyor bize?.

Spor Yaparken Zayıflayarak Zinde Kalmak

Spor ve Zayıflama Arasında Nasıl Bir İlişki Var Yapılan birçok araştırma gösteriyor ki sağlıklı yaşam için sadece spor yapmak tek başına yetersiz kalıyor çünkü vücudumuzun da bir aklı var ve biz spor yapmaya başladığımızda. Kendini bu düzene alıştırarak yağ yakmayı belli bir seviyede tutuyor. Bu da demek oluyor ki eğer amacımız kilo vermekse ya sürekli spor seviyemizi arttırmalıyız. Ya da yaptığımız sporu bir diyet programıyla desteklemeliyiz. Zinde. Sağlıklı bir yaşam için spor bir yere kadar bize katkı sağlayacaktır. Hiç spor yapmayan birine göre daha zinde ve sağlıklı olunacağı gerçeğinin yanında istenilen seviyeyi sadece spor ile yakalamak zor. Zira yediğimiz besinlerin metabolizmanıza etkisi çok.

Sporla Zayıflarken Zinde Kalmak İçin Neler Yapmalıyız 

Metabolizmaya bindirdiğimiz besin yükü, aldığımız ya da almadığımız karbonhidrat, yağ, protein ve vitaminler vücudumuz üzerinde etkisi direkt veya dolaylı yoldan gösterecektir. Hemen herkes ağır bir yemekten sonra sindirim zorlukları, hantallık, uykululuk hali gibi problemler yaşamıştır. Bunun sebebi aldığımız besinleri sindirmek için kalan enerjimizin büyük bölümünü sindirime harcıyor olmamızdan kaynaklanıyor. Daha sonrasında yaşadığımız uyuşukluk halinde hareketlerimiz. Kısıtlandığı içinde yediğimiz son yemekten aldığımız enerji vücudumuzda yağ olarak depo ediliyor.

Bu durumun aksi ise yediğimiz besinlerin, yaptığımız sporda harcadığımız enerjiyi karşılayamayarak bizi bitkin bırakması veya ihtiyaç duyduğumuz mikroların vücuda alınamaması sonucu eksikliği bulunan besinlerden kaynaklı rahatsızlıklar yaşamamızdır. Sporla Zayıflarken Zinde Kalmak İçin Neler Yapmalıyız Bu kısır döngüye girmeden, zinde ve zayıf olmanın yolu dengeli, amaca uygun bir beslenme ve spor programı hazırlayıp, Spor Yaparken Zayıflayarak Zinde Kalmak hazırlanan programa uymaktan geçer. Amacımız zayıflamak ise kardiyo ve kuvvet çalışmalarının bir arada olduğu, süre olarak 40 dakika ve biraz üzerine çıkabileceğimiz tempoda, metabolizmamızı hızlı tutacak bir spor programına ilaveten bir miktar kalori açığı oluşturacak, kaliteli ve dengeli karbonhidrat, yağ, protein ve vitamin sağlayacak bir beslenme programı.

 

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.