Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

23.03.2018
53
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
oy

Spor bir bütündür. Spordan önce, spor esnasında ve spor sonrasında dikkat edilmesi gereken belirli kurallar vardır. Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Yaptığınız spor türüne göre bu kurallar değişiklik gösterebilir. Bu kurallara dikkat etmek ve özen göstermek, spor sürecinizi daha verimli geçirmenizi ve sporun vücudunuzda oluşturacağı iyileştirmelerden daha fazla faydalanmanızı sağlayacaktır. Spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Amaç Sağlıklı Yaşam : Sporu kesinlikle zayıflamak için yapmayın. Sağlıklı bir yaşam için spor yapmayı tercih edin ve severek spor yapmaya devam edin. Kısacası spor yapmak yaşam biçiminiz olsun. Kilo vermek amaç değil, sonuç olmalı. Amacınız yaşamınızı daha sağlıklı ve kaliteli hale getirmek olmalıdır. Bu nedenle sporu bir rutin olarak hayatınızda yer verin.

 Spor Öncesi Beslenme

Spor yaparken dikkat edilecek en önemli unsur, spor öncesi beslenmedir. Spor yapmadan en az iki saat önce yemek yenmelidir. Çünkü dolu bir mideyle spor yapmak, nefes almanızı zorlar, kramplar oluşmasına neden olur. Hatta ağır yemek yediyseniz mide bulantısı veya baş dönmesine sebep olabilir. Aynı şekilde aç karnına spor yapmak da doğru değildir. Çünkü spor yaparken kaybedilen enerji ve gösterilen efor düşeceğinden sağlıklı olmaz.

 Sporda Su Tüketimi

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan biri de su tüketimidir. Spora başlamadan önce en az yarım litre su tüketilmelidir. Ayrıca spor esnasında da azar azar su yudumlayarak, spor bitimine kadar bir yarım litre daha su içilmelidir. Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Spor yaparken atılan toksinler ancak su ile karşılanmaktadır. Ayrıca kasların kasılmaya karşı dayanıklılığı da su sayesinde sağlanmaktadır.

 Spor Yaparken Nasıl Beslenmeliyim?

Spor yapan kişiler, protein ağırlıklı beslenmelidir. Bununla beraber kas oluşumu için gün içinde en az 2 bardak süt ve süt ürünleri tüketmek gerekir.

Nasıl kıyafetler Seçmeliyim? Spor yapmadan önce spor salonunda kullanacağınız kıyafetlerin rahatlığı ve spor ayakkabınızın ayağınıza tam olması önemlidir. Böylece spor yaparken daha rahat olursunuz ve performansınızda bir düşme olmaz.

Vücudunuzu Tanıma : Spor yapmada önemli unsurlardan biri vücudunuzu tanımaktır. Bunun Spor yapmadan önce bir vücut analizi yaptırmalısınız. Vücudunuzun yağ, kas, su oranlarını çıkartınız. Daha sonra çıkarttığınız vücut kitle indeksinize uygun bir spor programı uygulayınız.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Spor Öncesi Isınma Spor öncesinde vücudunuzu ısıtmak önemlidir. Bu nedenle esneme ve ısınma hareketleriyle spor öncesi vücudu alıştırmak gerekir. Bunun için koşu bandında 15 dakika yürüyüş yaparak başlayın. Sonra birkaç esneme hareketiyle kaslarınızı esnetin. Böylece vücudunuzun sakatlanma riski asgari düzeye iner.

Konuşmayın Spor yaparken vücudunuzun sıcak kalması önemlidir. Bu nedenle programınızda bölüm değiştirirken fazla vakit harcamamaya çalışın. Özellikle konuşmak performansınızı olumsuz etkiler.

Esnetme Spora başlarken vücudunuzu esnettiğiniz gibi spor bittikten sonra da 10 dakika vücut esnetmek, vücudunuza faydalı olacaktır. Bu sayede kas ağrılarını çok yoğun yaşamazsınız.

Spor Bitimi Spordan 25 dakika sonra meyve suyu, badem, süt, fındık vb. tüketirseniz spor esnasında yakılan glikojen depolarını doldurmuş olursunuz. Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Bu maddelere dikkat ederseniz hem daha sağlıklı spor yapmış olursunuz hem de hayatınız daha sağlıklı ve düzenli olur.