Sigaranın Bilinmeyen Zararları

05.02.2022
361
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Sigaranın Bilinmeyen Zararları
oy

Sigaranın Bilinmeyen Zararları Sigaranın bilinmeyen zararları nelerdir ? Sigaranın sağlığımıza ve cebimize olan zararlarını hepimiz biliriz. Peki birçoğumuzun bilmediği, sürekli sigaranın zararlarından bahseden insanların bile atladığı neler var inceleyelim.

Sigaranın Zararları

Ah şu alışkanlığımızı bir bıraksak ne kadar sağlıklı oluğumu ve kaliteli yaşadığımızı anlayacağız, Etraftaki güzel kokuları temiz hava solumayı özlemedinizmi gelin bir mücadele başlatıp şu lanet sigaradan biraz uzaklaşmayı deneyelim Sigaranın Bilinmeyen Zararları sizleri belki bilinçlendirmek ve ne derece sağlığımızı tehtit ediyor ve bilinmeyen yönleri neler görelim.

Sigara cildinizi yıpratır

Avrupa’da ünlü sağlık kuruluşu MedHealth’e göre sigara kullanımı parlak ve canlı ten renginizi  gri, mat  ve donuk bir renge dönüştürür.

Göz altlarınızı koyulaştırır.

Cildinizin kurumasına neden olur.

Aknelere neden olur.

Cilt kanserine neden olur.

Vücudunuzda yapısal bir protein olan kolajenleri kaybetmenize neden olur.

Koyu çizgi ve kırışıklıklara neden olur.

Ses tellerinize zarar verir

Sigara dumanını içinize çektiğinizde akciğeriniz oksijen alacağını zannederek dumanı gırtlağınızda ufacık bir alanda ilerletmek zorunda kalır, birbirleri arasında yaklaşık 2 cm bulunan ses telleri dumandan etkilenir, baskılanır ve kurur. Bu durum ses tellerinizde ödem oluşumuna neden olabilir. Uzun süreli sigara kullanımında ses telleriniz kalıcı veya geçici hasar görebilir. Eğer sesiniz ile para kazanan sanatçı, seslendirmen, operatör gibi meslekler ile uğraşıyorsanız sigara kullanımı işinizi kaybetmenize neden olabilir.

Sigara gözlerinize zarar verir

Sigara katarakt oluşumuna neden olabiliyor, sigara içen insanların normal insanlara oranla katarakta yakalanma ihtimali 2 kat artıyor. Sigara gözlerinizin kendini nemlendirme özelliğini yitirmesine yani kuru göz sendromuna neden olabiliyor. Bu sendroma yakalanan insanlar günlük olarak defalarca gözlerini damla kullanarak nemlendirmeye çalışıyor. Sigara göze ulaşan görüntünün sinir tabakasına ulaşamama nihayetinde bulanık görme sorununa yani göz tembelliğine neden olabiliyor.

Sigara damar yollarınızı tıkar

Damar sağlığınızı korumak için sadece doymuş yağlardan uzak durmak yeterli değildir. Aynı zamanda sigara kullanımınızı da azaltmalı veya sonlandırmalısınız. Sigara damar sertliklerine ve tıkanıklıklarına yol açarak beyin kanaması, felç gibi çok ciddi rahatsızlıkları yaşama ihtimalinizi arttırıyor. Genel olarak beyin işlevlerinden düşünme ve hafıza fonksiyonlarında zayıflamaya neden olduğu biliniyor. Ayrıca damar tıkanıklığından ötürü erkeklerde iktidarsızlığa neden olurken kadınlarda östrojen miktarını düşürüyor.

Sigara depresyon ve huzursuzluğa neden oluyor

Londra Üniversitesi Profesör Doktor Robert West’in yaptığı 6500 katılımcılı bir araştırmaya göre sigarayı tam olarak bırakan insanların olaylara daha pozitif yaklaştığı, sadece fiziksel olmamakla ruhsal sağlıklarında da çok belirgin iyileşmeler olduğu belirlenmiştir. Yapılan araştırmalar sigara ve depresyon arasındaki ilişkinin çok kuvvetli olduğu yönündedir. Sanılanın aksine sigara kullanımı çok kısa süreli rahatlama verirken sonraki süreçte endişe ve korku hissiyatını tetiklediği saptanmıştır.

Sigara kemiklerinize zarar veriyor

Sağlık Bakanlığımızın yayınlamış olduğu ‘’Sigara ve Kemikleriniz’’ adlı çalışmaya göre sigara ve kemik sağlığımız doğrudan alakalıdır. Sigaranın kemik erimesi yani osteoporoz a neden olduğu 20 yılı aşkın süredir bilinmektedir. Sigara kemiklerimizin kullandığı kalsiyum miktarını ciddi derecede azaltıyor. Sigaranın Bilinmeyen Zararları  Kemiklerin kalsiyum u kullanmasına yardımcı olan D vitamininin kullanımını da baskılayarak vücut sistemimizi bozmaktadır.