SEO Uzmanı Ne Demek? Nasıl olunur?

22.04.2022
4
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
SEO Uzmanı Ne Demek? Nasıl olunur?
oy

SEO Uzmanı Ne Demek? Nasıl olunur?
SEO Uzmanı, Google, Yandex, Bing gibi arama motorları gibi arama motorları ve izleyici kitlesine göre ziyaretçiler, arama motorlarının tüm araştırmaların geliştirilmesi için gerekli araştırma, değerlendirme, uygulama, izleme ve raporlama dönemlerinde bu çalışmaların tamamlanmasını tamamlamak için gerekli optimizasyon stratejileri hazırlayan, sitelere gelen ziyaretçi sayısını artıran kişidir.

Seo Uzmanı İstanbul

SEO uzmanı, web sitelerinde yapılan iyileştirmelerle kullanıcı davranışı hakkında bilgi toplayarak ziyaretçilerine benzersiz deneyimler sağlamayı amaçlamaktadır. Son yıllarda, hemen hemen her alanda artan web sitelerinde en büyük eksiklik kalite seviyesidir. SEO uzmanlarının ve SEO firmalarının sayısı, SEO sektöründeki hızlı gelişme ve artan talep doğrultusunda artmasına rağmen, bu süreçte yapılması gereken bilgi, deneyim ve uzmanlık bu süreçte yeterli olamamaktadır. Yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan onlarca kişinin Seo Uzmanı olarak çalışmalarını sürdürmesi, SEO uzmanları için bir rehber olacak bu makaleyi hazırlamamızı gerektiriyordu.

SEO Uzmanı Ne Demek?
Arama motorlarında iyileştirme çalışmaları için gereken tüm analiz, değerlendirme, uygulama, takip ve raporlama dönemlerinin tam olarak yürütülmesini sağlayan kişidir. Ancak, SEO uzmanının bilgi ve çalışma alanı bununla sınırlı kalmamalıdır. Sektörün gelişim süreci, rakiplerin çalışmalarını analiz etmek, siteye olası anti SEO girişimlerine karşı önlem almak ve bu tür çabaları önlemek için SEO uzmanı görevine de dahil edilmiştir.

SEO Uzmanı Olmak İçin Neye İhtiyacım Var?
Bir SEO uzmanı olmak için bazı düşünce, araştırma ve bilgilere ihtiyacınız var. Bunlar aşağıdaki gibidir;
Programlanmış Çalışma: Tüm SEO çalışmaları belirli bir programda yapılır, kararlı ve ilkeli çalışma SEO uzmanı için birincil kriterdir.
Analitik Düşünme: Düzinelerce veriyi değerlendirerek karar vermek; Hatalara ve karşılaşılan sorunlara etkin çözümler üretmek, tüm SEO sürecinde gerekli olan diğer özelliklerdir.
Etik ve İyi Niyet: Maalesef, SEO kötüye kullanım ve sömürü sektörüdür. SEO uzmanı iyi niyetle çalışmalı ve tamamen etik çalışmalarla başarıyı hedeflemelidir.
ARGE: Araştırma ve Geliştirme, SEO endüstrisinin en önemli noktasıdır. Arama motoru algoritmaları ile oldukça değişken ve yenilikçi bir sektördür. Bu nedenle, bir SEO uzmanının buna göre bilgi ve uygulama tekniği geliştirmesi gerekir. Aksi takdirde, başarı potansiyeli giderek azalacaktır.

Hangi SEO Uzmanları Bilmeli?

Temel seviye alan adı ve barındırma yönetimi
Temel yazılım seviyesi ve kodlama bilgisi
Google web yöneticisi araçlarının tüm özelliklerini kullanabilmek
Google Analytics’in tam kontrolü
SEO kriterlerini ve bu kriterlerin en ideal yapılarını bilir
SEO analiz araçlarını nasıl kullanacağınızı ve yorumlayacağınızı bilmek
Rakipleri ve sektörleri incelemek için hangi değerlerin üstün olduğunu belirleyebilme
Google Reklamları Anahtar Kelime Planlayıcı’nın nasıl kullanılacağını bilin
Sektördeki en alakalı kelimeleri tanımlayın ve bunları site sahibine önerin
Site içindeki anahtar kelime yoğunluğunu belirleyebilir ve her yarışmaya göre farklı yoğunlukları belirleyebilir
Google endeksleme kriterlerini bilmeli, endeksleme problemleri hangi kriterlerin olabileceğini değerlendirmelidir
Site haritası, robots.txt ve htaccess dosya kontrollerini kontrol etmeli
İçeriğin SEO uygunluğunu kontrol edebilme ve anahtar kelime belirleme yapabilme
Bağlantı kaynaklarını bulun
Algoritma güncellemelerinde etkilenen kriterleri tanımlayabilmeli
Sorunlar açıkça tanımlanmalı ve saha tarafından yaşanan düşüşlerde çözümler üretilebilir. İlk Sırada Temel kriterler söz konusu olduğunda çok zor görünmese de, SEO uzmanları en ufak bir hatanın site için hayati bir sorun olabileceğine duyarlı olmalıdır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.