SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

06.10.2021
28
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
 SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

 SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?  SEO uyumlu makale yazmak için gereken en temel şart, makalenizin özgün olması ve içeriğin kaliteli olmasıdır. Makalenizi, SEO uyumuna uygun olarak yazmak, Google aramalarda makalenizin üst sıralarda olmasını sağlar. İçeriğinizin özgün ve kaliteli olmasının yanında, yazım kuralları başta olmak üzere içeriğin akıcı ve yalın olması da önemlidir.

 SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Google de lider olmak için kesinlikle kuralları hiçe saymadan, anlaşılır ve akıcı makaleler üretmelisiniz, ne yazdığınıza dikkat etmelisiniz, arama motorlarının okuyabilmesi, indekslemesi dahil kullanıcılarında okuduklarında anlayabilmelerini sağlamak en önemli kriterlerdendir.  SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? ile ilgili detaylar sizlerle

SEO Uyumlu Makale Yazmanın Kuralları

Makale içeriğiniz ne kadar güzel ve kaliteli olsa da, makaleniz SEO’ya uygun değilse Google’da üst sıralara çıkmanız zorlaşır.

 Düzenli Çalışma

 • Öncelikle web sitenize SEO uyumlu makale hazırlarken, web sitenizde bir düzen oturtmalı ve düzenli olarak makale eklemelisiniz.
 • Makalelerinizin düzenli aralıklarla eklenmesi önemlidir. Makalelerinizi, önceden hazırlayıp bir anda yüklemek Google algoritmaları için iyi bir iş olarak algılanmaz ve üst sıralara çıkmanız zorlaşır.

 Özgünlük

 • Google algoritmalarına göre; kopya içerikler web sitenize yarardan çok zarar verir. Özgün ve nitelikli bir içerik, algoritmalara göre makalenizin daha üst sıralara çıkmasını sağlayacaktır. Kaliteli ve okuyucunun yararına makaleler yazmak da sitenizin sırasını belirleyen unsurlardandır. Çünkü makalenizin yayınladığı sayfaya giren ziyaretçiler, ne kadar uzun kalırlarsa üst sıralara çıkmanız daha kolay olur. Kısacası özgün ve kaliteli içerik oluşturmanız çok önemlidir. Makalenizin konusuna hakim olmanız da önemlidir. Bu sebeple makalenizin yazıma hazırlık sürecinde, gerekli olan araştırmayı yapmalısınız.

 Anahtar Kelime Kullanımı

 • SEO uyumlu makale için olmassa olmaz olan anahtar kelimelerdir. Makalenizin konusuna uygun anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Makale içerisinde kullandığınız anahtar kelimelerin oranı çok önemlidir. Yazı madeciliği biliminden gelen verilere göre, SEO uyumlu makale içerisinde %1 ile %3oranında anahtar kelime kullanılmalıdır. Tabi ki bu oranlar yazının içerisinde ki kelime miktarına göre değişmektedir. Yani,100 kelimede minimum 1 , maksimum 3 defa anahtar kelime kullanmaya dikkat edilmeli.
 • Anahtar kelimeleriniz birkaç kelimeden oluşuyorsa, kelimeleriniz arasına başka kelimeler kullanmayın. Örneğin; “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” konusunda hazırladığınız bir makalede” SEO uyumlu…(başka bir kelime) makale” şeklinde kullandığınız bir anahtar kelime kullanmayınız. Bunun dişinda anahtar kelimelerinizin ek almaması da önemlidir. Anahtar kelimeyi olduğu gibi kullanın.

 Okunabilirlik

 • Yazım kurallarına dikkat edin. Başlıkların hepsini büyük harfle yazmak iyi değildir. Makalenizde alt başlıklar kullanmaya özen gösterin.
 • Noktalama işaretlerini doğru yerlerde olması gerektiği gibi kullanmanız makalenizin daha iyi anlaşılmasını sağlar ve cümle kaymalarını önler. Buna dikkat etmenizde fayda var.
 • Basit ve anlaşılır kelimelerle sonuca odaklı makaleler yazmanız okuyucunun sıkılmaması açısından çok önemlidir.

Alt Başlık Kullanımı

 • Okuyucunun aradığını kolay bulabilmesi ve memnuniyeti için alt başlık kullanımı çok önemlidir. Alt başlıklar içeriğinizin sırasına göre olmalı ve semantik yazım şekli kullanılmalıdır. H1, H2, H3 Alt başlık kuralına uygun olarak makalenizi yazınız. Yani, makalenizin giriş, gelişme ve sonucu olmalıdır.
 • Alt başlık kullanımı okuyucunun dikkatini yazıda tutmak için önemlidir.

Semantik yazım şekli; SEO uyumlu makale için önemli bir avantajdır. Google, arama motoru üzerinden yaptığınız aramalarda sizin için altında bazı önerilerde bulunur. Bu öneriler aradığınız herhangi bir şey için başkalarının hangi kombinasyonları kullandığını gösterir. Bu önerileri kullanarak başlık ve anahtar kelime oluşturmanız sizin için önemlidir. Yani, makalenizin konusunu siz Google üzerinde nasıl aratırdınız bunu düşünerek, karışık başlıklar yerine daha basit ve insanların aratabileceği başlıkları kullanın.

 Görsel Destek

Yazılı içerikler, daha ilgi çekici olması için görsellerle desteklenmelidir. Görseller konuyla ilgili, akılda kalıcı, özgün olmalıdır. SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? Görsel seçiminde Google’ın kopya saydığı, hak ihlali sayılacak resimler kullanılmamalıdır. Telifsiz resimler kullanılmalıdır.

 SEO Uyumlu Makale İçin Link Eklemek

 • Anahtar kelimelerinizi makale linkinde, makale başlığında , meta description(tanımlama) içerisinde kullanın. Makale linkini ve başlığını tamamen büyük harfle yazmayın.
 • Makalenizin ilk ve son paragrafında anahtar kelimeleri kullanmaya dikkat edin.
 • Anahtar kelimelerinizi koyu renkle belirterek makalenizi yazın.
 • Makalenizi yayınladığınız sitede, makalenin içeriğinde geçen konuya, sitenizdeki başka makalelerin linkini ekleyerek okuyucuyu, makalelerinize yönlendirmeniz sizin için yararlı olur.
 • Makalelerinizin alt kısmında kaynak göstermek ve “nofollow” link ile bağlantı kurmanız sayfa güvenilirliğini ve bağlantılı olarak okuyucuyu ve aigoritmalar için sayfa sıranızı arttırır.

SEO uyumlu makale içerisinde etiket kullanmak okuyucunun site içerisinde dolaşması açısından önemlidir.

SEO Uyumlu Makale Yazmanın Püf Noktaları

 • SEO uyumlu makale için ana ve alt başlıkları 3 kelimeden az, 8 kelimeden fazla tutmayın.
 • Cümlelerinizi çok uzun ve karmaşık yazmayın.
 • Anahtar kelimenizi ana başlıkta kullanmaya dikkat edin.
 • Anahtar kelimeyi ilk paragrafta kullanın.
 • Anahtar kelimenizin popülaritesini Google üzerinden arayın.
 • 400 kelimenin altında içerik yazmaktan kaçının.

Kusursuz bir yazı hazırlamak etkili  yazı yazmak için SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? yazımızla sizlerde istediğiniz ve gerekli düzende yazı yazabilirsiniz.