Sektörel Olarak Gelişemeyen Ülkeler 

09.04.2019
3
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sektörel Olarak Gelişemeyen Ülkeler 
oy

Sektörel Olarak Gelişemeyen Ülkeler Sektör, bir ekonominin aynı ortak özelliklerini taşıyan alt bölümlerine verilen genel addır. Her ülke sektörel çalışmalar kaydetmektedir. Lakin bazı ülkeler diğer ülkelere göre daha az gelişmektedir. İşte sektörel anlamda gelişemeyen ülkeler.

Sektörel Olarak Gelişemeyen Ülkeler 

Burundi

Şüphesiz listenin başında olması gereken bir ülkedir. Hiçbir şekilde sektörel anlam ifade etmeyen bir ülkedir. Bunun sebebi ise ekonomiyle alakalı doğru yatırımların yapılmamasıdır. Ayrıca bir diğer sebep ise ülkede yaşanan ikilik çatışmalar yani parti çatışmalarıdır. Bu sebeple ülke yabancı yatırımcılar için uygun bir yer değildir. Ve bu da durgun ekonomiye sebep olmaktadır.

Nijer

Diğer bir adı Nijer Cumhuriyetidir. Afrika’da bulunmakla beraber denize kıyısı bulunmamaktadır. Topraklarının % 55’i çöl ve yarı çölden oluşmaktadır. Bu ülkede kişi başına 313 $ gibi çok düşük bir rakam düşmektedir. Çöllerle dolu topraklar sebebiyle çok fazla tarım gelişmemiştir.. Bunun yanı sıra denize kıyısı olmaması sebebiyle deniz ticareti kullanılmamaktadır. Buda durgun bir ekonomi demektir.

Çad Cumhuriyeti

Orta Afrika’da bulunan bir ülkedir. Sıkıntılı bir ülkedir. Özellikle de sektörel konuda hiç gelişme kaydedememiştir. Politik kargaşalar ve altyapı yokluğundan ötürü ülke ekonomisi berbat bir hal almıştır. Bunun sonucunda ise ülkede durgun bir ekonomi oluşmaktadır. Ülkenin yüzde 85’i hayvancılık ve tarımla uğraşmaktadır. Irk ve din bakımından zengin olan bu ülkenin yüzde 55’i Müslümandır. Bunun yanı sıra Hristiyan Animizm ve daha birçok dini inanışa sahiptir.

Senegal

Genel adı Senegal Cumhuriyeti olan bu ülke oldukça durgun bir ekonomiye sahiptir. Önceleri Fransa tarafından sömürülmüş olan bu ülke 1960 yılında özgürlüklerini kazanmışlardır. Genellikle yer fıstığı ve balık yetiştiriciliğiyle tanınmaktadır. 1970 yıllarında yıllarda petrol ve yer fıstığında büyük zamlar meydana gelince bu ülke turizm ve balıkçılığa yönelmiştir. Diğer Afrika ülkelerine göre daha gelişmiş olmasına rağmen tıpkı diğer Afrika ülkeleri gibi Senegal de durgun bir ekonomiye sahiptir.

Burkino Faso

Birçok insan tarafından bilinmeyen hatta ismi hiç duyulmayan bir ülkedir. Afrika’da yer alan bu ülkenin denize hiç kıyısı yoktur. Daha önceleri Fransa sömürgesi olan bu ülke 1960 yılında özgürlüğüne kavuşmuştur. Buna rağmen günümüzde Fransa ile aralarında iyi bir ilişki bulunmaktadır. Bu ülke insani gelişim endeksi 2013 raporuna göre 187 ülke arasında 181. sırayı almıştır. Her ne kadar tarım, madencilik ve sanayi ile uğraşsalar da hala en az gelişmiş ülkeler listesinde bulunmaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 60 kadar çok az gelişme kaydeden ülke mevcuttur. Bu ülkeler arasında en az gelişmiş olanları yukarıdaki gibidir.