Sektörel Firmalarda Çalışan Sorunları

16.04.2022
21
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sektörel Firmalarda Çalışan Sorunları
oy

Sektörel Firmalarda Çalışan Sorunları Sektör kelime anlamıyla bölünme kesme olarak tanımlanmıştır. Ancak çok farklı ve çeşitli konularda farklı anlamlarda yüklenmektedir. Pek çok kişiye sadece kelime olarak sorulduğunda akla ilk gelen iş ile ilgili olan kamu sektörü ve özel sektör kavramlarıdır. Bunun yanında ana meslekler olarak da düşünülmektedir. Teknoloji sektörü, endüstri sektörü, hizmet sektörü sayılabilecek bazı akla gelen en çok kullandığımız sektör türlerindendir.

Sektörel Firmalarda Çalışan Sorunları

Faydaları Zararları

Peki, sektörel bir firma sahibi olmak veya sektörel bir firmada çalışmak çalışan ve işveren yönünden olumlu olumsuz durumları neler olabilir? Karşımıza ne gibi sorun çıkarır ya da ne gibi kolaylıklar sağlar?. Öncelikle belirtmek gerekir ki çalışma hayatında olan her kişi öğretim görmesi sonucu kazandığı mesleki eğitim yolunda ya da tabiri caizse alaylı olarak başladığı veya başlatıldığı meslek üzerinde belli bir tecrübe kazanmak adına mutlaka bir sektöre bağlı olmaktadır. Her sektörün kendine özgü faydaları olduğu gibi zararları da elbette vardır.

Bir sektör de mesleki gereklilikle çalışma saatleri daha yoğun iken başka bir sektör de çalışma saatleri daha özgür olduğu halde ödenen ücret daha düşük olduğu görülebilmektedir. Sektörel Firmalarda Çalışan Sorunları Halk arasında en çok tercih edilen sektör olan kamu sektöründe bile çalışan bazı personellerden olumsuz duyumlar alınabilmektedir. Elbette çalışma hayatında olan binlerce kişinin binlerce farklı özelliklerinin olduğu düşünüldüğünde ister özel sektör oldun ister kamu kurumları olsun kişiye göre olumlu olumsuz pek çok yorumlar yapılabilecektir.

Her Sektörde Aynı Problem

İster özel ister kamu sektörü olsun veya alt kısımlar düşünüldüğünde ister teknoloji ister hizmet sektörü olsun aklınıza gelebilecek milyonlarca kişinin çalıştığı binlerce çalışma sektörünün genellikle ortak problemi empati yapmayan çalışan ve işveren ilişkileridir. İşverenlerin sanki hiç çalışan olmamış gibi davranışları, çalışanların bitmek bilmeyen istekleri ve doyumsuzlukları, memnunsuzlukları hangi sektör olursa olsun çalışma koşullarını zora sokan etmenlerdendir.

Kurunun yanında yaş da yanar atasözü ile de anlayabileceğimiz gibi bir çalışan veya bir firmadan olumsuz etkiler görmüş bir sektör için istediğiniz çabayı gösterin maalesef ön yargılar değişmemektedir. Kanaatkar olmayı deneyerek işe başlarsak çözümler yavaş yavaş ilerleyecek sorunlar çözülecektir.