Sektörel Durumu Anlatan Analizler

03.05.2021
14
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sektörel Durumu Anlatan Analizler
oy

Sektörel Durumu Anlatan Analizler Sözlük anlamı bölüm, kesim olan sektör kelimesi, ekonomik anlamda ortak özellikleri taşıyan alt bölümlerin gruplandırılması olarak ifade edilmektedir. Ekonominin belli sektörlerde olması, çeşitli ticari uygulamalar ve analizler açısından önem taşımaktadır. Ekonomiler çeşitli açılardan sektörlere ve alt sektörlere ayrılabilirler. Ekonomilerde yüzlerce sektör faaliyet göstermektedir. Sektörler büyüklüklerine göre ve sağladıkları katkılara göre ülke ekonomileri için farklı farklı önemler arz etmektedir. Bu farklılıklar ise çeşitli kriterler ile sektörün gücünü belirlemektedir. Bu kriterlerin iyi analiz edilmesi ise sektörün ve ekonominin gelecekteki durumu hakkında önemli bilgiler verir.

Sektörel Analiz

Sektörel analiz, sektörlerin kar oranlarını ve gelecekteki durumunun hangi yönde olacağını araştırmaktadır. Arz ve talepler, politikalar, ticari uygulamalar sektörlerin durumunu etkileyen temel faktörlerdir. Sektörlerin büyümesi çoğu zaman ekonomik büyüme ile paralel olsa da, bazı durumlarda tam tersi durumlar ortaya çıkmakta ve ekonomi büyüdüğü halde sektörler düşüşe geçip, bitebilmektedir. Sektörel analizlerde hangi sektörlerin daha karlı olacağı ve ekonomiye katkı sağlayabileceği hakkında önemli bilgilere ulaşılmaktadır.

Temel Düzeyde Sektörel Analiz Nasıl Yapılır?

Sektörel analizde ilk olarak sektörün teknoloji ile uyumu incelenmektedir. Sektöre bağlı firmaların teknolojik gelişimlerle olan uyumları incelenmektedir. Daha sonra sektördeki ürünlerin gelişimleri gözlemlenir. Yani ürünün icat ve yenilenme aşaması, piyasa giriş aşaması, en üst satışının olduğu büyüme dönemi, büyüme dönemi sonrası yaşanan olgunluk dönemi yani yükselişlerin az olduğu dönem, ürünün taklitlerinin ve benzerlerinin de artmasıyla beraber yaşanan gerileme dönemi ürünlerin sektör içindeki gelişimi ve ömrü için önemli bir analizdir. Ürünün piyasadaki arz ve talebi karşılaması ile ilgili analizler çok önemlidir. Ürünün sağlıklı fiyatlanması için arzın taleple uyumlu olması gerekmektedir.

Sektörel Durumu Anlatan Analizler Neler

Talep ne aşırı ne de az şekilde karşılanmalı yani mümkün olduğu kadar dengede karşılanmalıdır. Sektör içerisindeki firmaların karlılık oranı incelenmesi önemlidir. Firmalar yüksek karlar yaptıkça büyüme yoluna gider ve sektöre katkıları artar. Bu yüzden kar oranları yüksek sektörleri seçmek ve desteklemek avantajdır. Sektörler de bazı kulvarlarda kendi içerisinde rekabet halindedir. Rekabetçi ve rekabete uyum sağlayabilen sektörler daha hızlı büyümektedir. Ülke ve dünya ekonomilerinde yapılan yasal düzenlemeler ve ticari uygulamaları takip etmek, sektörün geleceğini analiz etmek için çok önemlidir. Sektörlerin kullandığı ham maddenin bulunabilme, temin edilebilme, süreklilik ve maliyeti ve özellikleri sektörün devamlılığı için çok önemlidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.