Sektörel Anlamda İhaleleri Kazanmak

03.05.2021
21
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sektörel Anlamda İhaleleri Kazanmak
oy

Sektörel Anlamda İhaleleri Kazanmak İhale süreci, arz ve talep ilişkisi üzerine gerçekleştirilen bir piyasa alım satım iş gücüdür.

Çalışmalara başlamadan önce yapılacak işin adı, sınıfı ve türü belirlenir. Bu aşamada yapılan belirlemeler sektörel anlamda ihaleye yön verirken aynı sektörde ihale tipine emsal işlerle karşılaştırma yapılarak piyasa araştırması yapılır.

Piyasa Takibi

Gerçekleştirilmesi planlanan ihalenin işinin adı, konusu belirlendikten sonra ihale dokümanları hazırlama aşamasında teknik şartname ve projelerin yanı sıra ihale yaklaşık bedelinin belirlenebilmesi için piyasa araştırmalarına başlanır. Bu aşamada ihalenin anlam ve bütünlüğüne uygun olacak şekilde talep edilen işe arz edebilecek sektörel firmalar ile temasa geçilerek konu ile ilgili piyasa araştırması yapılır ve bütçesel fiyatlar toparlanır. İhale bütçe araştırması aşamasındayken kazan – kaybet prensibi ile firmalar, belirledikleri fiyatın altına inmemeye çalışarak ihaleyi aldıktan sonra kaybetme risklerini ortadan kaldırmayı hedeflemiş olurlar.

Nasıl Kazanılır?

İhaleye hazırlanan firmaların ihalenin nabzını iyi tutabilmeleri için gerçekçi bir piyasa kültürüne, saha tecrübesine, malzeme satın alma gücüne ve bahsi geçen konuyla ilgili bilgi birikimi ve tecrübesine haiz olmaları gerekmektedir. Rekabetin kuvvetli olduğu iç piyasada özellikle düşük kar marjları birçok firmayı ihale sürecinden çekilmeye iterken kimi firmaları ise referans edinimi açısından öne sürüklemektedir. Özellikle TL ile yapıldığı bilinen ihaleler için malzemelerin tipi ve cinsine göre döviz alım gerektiğinde pariteden kaynaklanan ciddi maddi kayıpların da olması kaçınılmazdır.

İhale Süresi

İhalelerin süresi hangi tip olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Yapım ihalesi çoğu zaman 2 – 3 yıllık bir süreci kapsarken, mal alım ihalelerinde çoğu zaman teslim süresi olabildiğince kısa vadeler ile istenmekte olup en fazla bir ay içerisinde ihale iş programı kapatılabilmektedir.

Ancak, bunlar dışında sektörel anlamda ihale kazanmak için atılacak adımların alınması beklenen hak ediş tutarlarına göre belirlemek yerine ilk finansmanı karşılayabilecek kaynağa sahip olup olunmadığına bakılması faydalı olacaktır. Sektörel Anlamda İhaleleri Kazanmak Bankalar ve birçok finans kuruluşu kredi kullandırımı öncesi ödeme kapasitesini gösteren risk raporlarınızı inceleyip bu raporların sonuçlarına göre kullanım miktarınıza onay verebilmektedir. Bu sebeple ihale kazanmaktan önemlisi o ihaleyi teslim edebilme finansal gücüne sahip olabilmektir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.