Sektörel Anlamda Duayen Kişiler

03.05.2021
30
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sektörel Anlamda Duayen Kişiler
oy

Sektörel Anlamda Duayen Kişiler Bugün sizlere kendi sektörlerinde lider, değişim başlatmış ve ikon olmuş kişileri anlatacağız. Hepsi bir bir kendi konularında liderdir.

Jeff Bezos

Amazon.com kurucusu Jeff Bezos, e-ticaret dünyasında öncüdür ve şu anda e-ticaret dünyasının lideridir. “Tahmine dayalı analitik düşünce” kavramını yenileyen Jeff Bezos, müşterilere ürünlere arama geçmişi ve satın alma alışkanlıklarına göre tavsiyelerde bulunuyor. Bu düşünceden ister hoşlanmış ister nefret ediyor olun, fikir online ticareti daha kârlı ve verimli hale getirdi ve çevrimiçi alışverişi tüm dünyadaki tüketiciler bu konuda duayen olarak gördü ve bu kişi şuan dünyanın en zengin 2. insanı.

Anne Mulcahy

Xerox CEO’su Anne, şirketini birçok finansal krizden kurtardı. Anne hiçbir zaman CEO’nun rolünü istemedi, ancak 2001’de Xerox XRX +% 0.26 kurulu tarafından seçildiğinde liderlik yapma fırsatından kaçamadı. Görev süresi boyunca yaptığı en büyük değişiklikler öncelikle; şirketin işgücünü %30 azaltması sonrasında Xerox’un tüm masaüstü bölümünü dağıtmasıydı. Bu hareket çoğu kişi için bir anlam ifade etmiyordu. Ama sıkıntı karşısında yaptığı cesur hareket için Chief Executive Magazine dergisi tarafından 2008 yılında Yılın CEO’su olarak seçildi ve ABD Haberleri ve Dünya Raporu, Amerika’nın En İyi Liderlerinden birini seçti. Ayrıca Forbes, 2005 ve 2009 yıllarında dünyanın en etkili kadınlarından biri olarak Anne’yi kabul etti.

Larry Page

Google CEO’su Larry, hiçbir meydan okumadan kaçmayan, cesur bir iş adamı örneğidir. Sektörel Anlamda Duayen Kişiler Larry ve şirketi sektörel olarak çok fazla eleştiriyle yüzleşti ama şirket tarafından Larry başarıları için yıllar boyunca büyük övgüler aldı. Ancak Larry’nin bir başka liderlik özelliği de hiçbir kriz ya da kötü durumda şirketini terk etmemesidir.

Tim Cook

Apple CEO’su Tim, Steve Jobs’un ölümü ardından şirketin yönetimini birçok eleştiri ve önyargıya rağmen devraldı. Ancak şu ana kadar Tim Cook kötü bir iş sergilemedi. Tüketicileri güvendikleri Steve Jobs’la eşleşmeye çalıştırmak yerine, Tim Cook, Apple’ın yenilikçi envanter yönetimi teknikleriyle öne çıkmasını sağlıyor ve kendini geliştirerek geleceğe doğru ilerliyor.

Indra Nooyi

PepsiCo CEO’su, Forbes’in En Güçlü 100 Kadınından bir diğeri olan Indra Nooyi, şirketini sadece finansal sonuçlara kaydetmeye itmemekle kalmadı, PepsiCo’yu daha sağlıklı bir yönde hareket ettirmek için çaba sarf etti. Daha sağlıklı gıdalar tedarik etmek girişimlerde bulundu. Üst düzey yönetici olarak derinden şefkatli ve kararlıdır. Indra eğlence seven bir yönetici, hala üniversiteli bir kadın rock grubu için gitar çalıyor, kriket oynamayı seviyor ve karaoke yapmasıyla tanınıyor ve hala kurumsal toplantılara katılıyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.