Sektörel Anlamda Çok Büyük Holdingler

03.05.2021
74
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sektörel Anlamda Çok Büyük Holdingler
oy

Sektörel Anlamda Çok Büyük Holdingler Türkiye’deki holdingleri istihdama göre sıralarsak Rahmi Koç başkanlığındaki Koç Holding’e ilk sırayı veririz. Holding 40 bin kişiyi istihdam ediyor. Holding’in istihdama dayalı en yüksek payı ise otomotiv sektöründedir. Otomotivde sadece Tofaş, Otoyol ve Ford, 9 bin 100 kişiye iş veriyor. Holding’e bağlı diğer otomotiv şirketlerini de ekleyince bu rakam daha da yükseliyor.

Holding’in istihdamı en çok sektörel tüketim süresi uzun mallardan oluşuyor. Beko ve Arçelik markaları yaklaşık 6 bin 700 kişi istihdam ediyor. Tabi bunlara Demirdöküm’ü de eklersek sayı 7 bin 350’yi geçiyor. Perakende satış bölümünde ise Migros 6 bin kişiden fazlasını istihdam ediyor. Sayılarla da ortada Koç Holding istihdam bakımından Türkiye’deki en önemli holding. Koç Holding’i 37 bin 400 kişiyle Sabancı Holding izliyor. 2001 sonu itibariyle ciro bazında 11.5 milyar dolara ulaşan bu dev grup 74 büyük şirketiyle Türkiye’de önemli istihdamlar yaratıyor. En büyük istihdam sıralamasında 3’üncü ise 25 bin kişiyle Çukurova Holding.

İstihdamda 5 dev holding

İstihdamda 4. Doğuş Holding

18 bin çalışanıyla en büyük işverenler sıralamasında 4. sırada yer alan doğuş holding son zamanlarda küçülmede olmasına rağmen hala çok önemli bir sıralamada. Sektörel Anlamda Çok Büyük Holdingler  Grubun en önemli firmalarından Tansaş’ın 4 bin 280 çalışanı bulunuyor. Holdingin diğer önemli firması Garanti Bankası ise 4 bin 200 personel istihdam ediyor.

Tekstilde Bir Numara Zorlu Holding

En çok istihdam yaratanlar liginde her zaman bir yere sahip Zorlu Holding 17 bin kişiye istihdam sağlıyor. Korteks, Zorlu Linen, Zorlu Tekstil gibi firmalar 6 bin 123 kişiyi istihdam ediyor. Vestel Elektronik ve Vestel Telekomünikasyona ise 3 bin 356 kişiyi bünyesinde barındırıyor. Vestelin Türk malı olması da ayrı bir anlam ifade ediyor.

Hala Basın Sektöründe Lider

Medyanın tartışmasız devi Doğan Holding 13 bin 343 işçi istihdam ediyor. Türkiye’nin en büyük medya şirketi Hürriyet Gazetecilik ise 203, Milliyet Gazetecilik 44, Doğan Burda Rizzoli’de ise 468 kişi istihdam ediliyor.

İlaç Sektörünün Öncüsü

Eczacıbaşı Holding ilaç sektöründe bir numaradır. Holding’in toplam 7 bin 500 kişiyi istihdam ettiği biliniyor. Grup ilaç sektöründe yarattığı istihdamla liderliğini sürdürüyor.

Çanakkale’nin İstihdam Şefi

Kale Holding özellikle Çanakkale bölgesinde yarattığı istihdamla öne çıkıyor. Holding bu ilde iş gücünün yaklaşık yüzde 80’ini yaratıyor. Sektörel Anlamda Çok Büyük Holdingler  11 bin çalışanı bulunan holding, uzun bir süre Çanakkale’de bir numara olacak gibi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.