Santranç nasıl oynanır?

Santranç nasıl oynanır? Santrançın günümüzden 4000 yıl kadar önce Mısır piramitleri üzerindeki bulgularla kanıtlanmış olup bugün hâlâ Çin'de Anadolu'da santranç oyununun devam ettiğini görmekteyiz.Santranç ile ilgili yazılı belgeleri M.S 3-4 yüzyıllarda Hint hükümdarı tarafından yazılıp metinlenmiş olduğu oyunun kuralları ise 600 yıllarda Hindistan'da düzeltildiği bilinmektedir.Satranç insana zeka gelişimi olarak çok fayda sağlayan bir oyun olarak oynanmaktadır.

Santranç nasıl oynanır?
Santranç nasıl oynanır?
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Santranç nasıl oynanır? Santranç iki kişi arasında kare şeklinde bir santranç tahtası üzerinde oynanır. Satranç tahtası beyaz ve siyah olarak 64 kareden oluşur.

Santranç nasıl oynanır?

Satrançta ilk hamleyi her zaman beyaz taşlar başlar.Her oyuncunun 16 adet taşı olur bunlar şah, vezir, iki kale, iki fil,iki at ve piyonlardır.Şah bir adım olmak üzere etrafındaki her kareye gidebilir,kale yatay ve dikey olarak ilerler,fil her iki çaprazınada çapraz olacak şekilde gider,vezir dikey yatay ve çapraz olarak oynayabileceği her kareye haraket edebilir ,at iki kare düz gittikten sonra sağ veya sol olmak üzere tek kareye gidip L şeklini alarak hareket eder.Piyon bulunduğu sütunda düz tek hamle veya başlangıçta iki kare gidebilirek sonraki bütün hamleleri tek adım olarak hareket eder ama rakibini çapraz alır.

Satrançta amaç şahı mat etmektir. Şah mat edilince oyun sona erer.

Santrançın faydası çoktur etrafımızdaki dostlarımıza,çocuklarımıza ve tüm sevdiklerimize santrançı rahatlıkla tavsiye edebiliriz. Santranç nasıl oynanır? Santranç bilhassa zeka oyunudur.Planlı düşünüp ve o şekilde hareket etmemize,pratik sakin doğru düşünmemize,Dikkatli bir sekilde tek konu üzerinde düşünüp yoğunlaşmamıza yardımcı olup bize güzel bir alışkanlık kazandırır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Giriş Yap

Bilgi Web ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!