Sanayilerin Çevre Kirliliğine Neden Olması

25.04.2021
34
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Sanayilerin Çevre Kirliliğine Neden Olması
oy

Sanayilerin Çevre Kirliliğine Neden Olması Dünyada sanayi sektörü bir şey üretmek, yapmak için kullanılır. Bu üretim içinde belli başlı bazı makineler kullanılır. Bu makineler için kullanılan yakıtlar, makinenin işlediği şeyden arta kalan malzemeler doğaya kir olarak salınmaktadır. Bu çevre kirlilikleri şunlardır:

Hava Kirliliği

Sanayi sektöründe işleyen makinelerden gaz ve duman ortaya çıkmaktadır. Bu gaz ve dumanın bir kısmı bacalardaki filtreler sayesinde doğaya salınamaz. Fakat bacalarına filtre takmayan fabrikalar yüzünden doğa zarar görür. Bu zararlardan en büyüğü ise küresel ısınma olur. Küresel ısınma doğadaki sıcaklık dengesinin bozulmasına denir. Bu sıcaklık bozulması kutup ayısı, penguen, fok gibi kutuplarda yaşayan birçok hayvanın neslinin tükenmesine yol açabilir. Küresel ısınmanın insanlara da etkisi vardır. Sıcaklık yükseldiği için kutuplar eriyecek ve dünya su altında kalacaktır. Bu yüzden sanayiler bacalarına filtre takmalıdır.

Su Kirliliği

Sanayide soğutma, temizleme, arıtma gibi işlemler için su kullanılır. Bu işlemler için kullanılan su kirlenir ve kullanılmadan önceki suyla hiçbir alakası kalmaz. İşte bu suların doğaya salınması gölleri, akarsuları, denizleri yani kısaca tüm su kaynaklarını kirletmektedir. Tatlı su kaynaklarının kirletilmesi de doğal dengeyi bozar ve bazı türlerin yok olmasına neden olabilir. Tabi bu durum insanlar içinde zararlı olur. İnsanların içme suyu olarak kullandığı kaynaklara atık maddeler atılırsa insanlar zehirlenebilir veya tarlaların yakınındaki su kaynaklarına endüstriyel atıklar bırakılırsa oradan ürün alan çiftçilerin ürünleri insanlara zararlı olur.

Toprak Kirliliği

Toprak kirliliği sanayideki atık maddelerin bir yerde yığın halinde durması yüzünden olur bu endüstriyel atıklar zamanla toprağı zehirler. Toprak zehirlenmesi toprağın verimliliğini büyük ölçüde bitmesine denir. Bu toprakta tarım yapılmaya çalışılırsa topraktan elde edilen ürün miktarı çok az olacaktır. O topraktan ürün fazla elde edilse de bu ürünleri yiyen kişiler zehirlenecektir.

Sanayileşme her ne kadar insanların yaşamı için mecburi olsa da hayvanlar ve doğa için zararlıdır. Bu sorunların çözümü bacalara filtre takmak, atık suları dereye denize boşaltmamak, endüstriyel atıkları da imha etmekten geçiyor. Biz insanlar olarak bunları durdurmak için el ele vermediğimiz sürece bunların sonu maalesef gelmeyecektir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.