Salamura Yaprak nasıl Yapılır?

02.03.2019
12
Okuma Süresi: 2 dakika
A+
A-
Salamura Yaprak nasıl Yapılır?
oy

Özenerek yapılan damağımızda tadının kaldığı Yaprak sarması, özel günlerde davetlerin, bayramların vazgeçilmezidir. Salamura Yaprağı Zeytinyağlı olarak meydana getirilen yaprak sarması için bir oldukça hanım yaz mevsiminden hazırlık yapmaktadır.

Pazarlarda her mevsim yaprak bulabilirsiniz. Fakat yaz aylarının başlangıcında çıkan yaprağın dışındaki bir oldukça yaprak, damarlı ve kalındır. Bu tür yapraklar, ince ve damarsız yaprak kadar leziz olmamaktadır. Yaz aylarından alınan yaprak bir yıl süresince saklanabilir. Asma yapraklarını buzlukta veya salamura olarak muhafaza edebilirsiniz. Birçok ev hanımı salamura yaprak yapımını tercih etmektedir.

Salamura Yaprak nasıl Yapılır?

Kışlık bir hazırlık olan salamura yaprak yapımı için yaprağın damarlı kısmı üste gelecek şekilde açılır. Üzerine bir miktar tuz serpilerek bu işlem 15 / 20 yaprak olana kadar devam ettirilir.

Salamura Yaprağı

15 yaprak olduktan sonra asma yaprakları salamura yapılacak bidona bastırılır. Yapraklar bitene kadar bu işlem tekrar edilir.
Yapraklar sonlandırabilme en üste tuz serpilir, üzerine ağırlık yapması için yassı bir yaş konur ve bidonun içine su eklenmiş olur.
Asma yaprakların basıldığı bidon 10 gün süresince güneş görmeyen bir yerde ağzı sıkı bir şekilde kapatılarak muhafaza edilir.
10 gün bekletirken salamura yapraklar bazen kontrol edilmelidir. Suyu azaldığında yada hazırda tuzlu su bekletilip yaprakların üzerine eklenmelidir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.