Sağlıklı Kilo Vermek İçin 9 Kural

25.08.2021
20
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Sağlıklı Kilo Vermek İçin 9 Kural

Sağlıklı Kilo Vermek İçin 9 Kural Kilolarınızın yükünü atma ve onlardan tamamen kurtularak hafiflemenin zamanı geldi. Sağlıklı kilo vermek hiç de zor değil. Yemek tarifi gibi olan hazır diyet programlarından çok daha etkili olan şeyleri bilmek ve sadece kendi kurallarınız arasında bilinçli kararlar vererek bunu yapabileceksiniz. İşte Altın kurallarımız.

Sağlıklı Kilo Vermek

Kilo vermek hepimizin hayali, bunu sağlıklı başarmak için dikkat etmemiz gerekenleri sizlere listeliyoruz.

Su İçmek

Vücudunuzun size hissettirdikleri zaman zaman algıda karışıklıklar yaratabiliyor. Kimi zaman vücut susuzluğunuzu açlık olarak algılayıp bunu karıştırmanıza sebep oluyor. Bu sebeple, basit tabirle karnınız kazındığında, canınız abur cubur çektiğinde bir bardak su içerek bunu atlatmayı deneyin. Unutmayın az da olsa susuz kalmak metabolizmanızı fazlaca etkiliyor olabilir.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre de yemekten önce içilen suyun kişiyi tok tuttuğu ve daha az yemek yemesini sağladığı görülmüştür.

Doğal Besinlere Kesin Dönüş

Beslenmenin en temel ve sağlıklı yönü, besinleri doğada bulunduğu şekliyle tüketmektir. Paketli hazır gıda tüketimi her geçen gün hızlı hayat koşullarında yoğun olarak artış göstermekte olsa da bunlardan kurtulmanın bir yolunu bulun. Mecbur kalınması halinde ise, güvendiğiniz ve içeriğini bildiğiniz ürünleri tercih edin.

İyi Karbonhidratları Tercih Edin

Karbonhidratlar için de doğada bulunduğu şekliyle tüketmek önemlidir. Bildiğiniz gibi ekmek önümüze gelene kadar çok fazla işlemden geçiyor, ancak esmer pirinç doğada toplandığı şekliyle sofralarımıza geliyor.

Beyaz unlu ürünler, makarna, simit, poğaça, börek ve bunlar gibi onlarcasından uzak durun. Bu ürünlerin şekerden pek de bir farkı bulunmamaktadır. Hızlıca sindirilir ve kana karışması kolaydır. Bunların yerine, tam tahıllı ürünler, meyve, sebze ve gerekli ölçüde baklagiller tüketebilirsiniz. Sağlıklı Kilo Vermek İçin 9 Kural yazımızda mutlaka kurallara uyunuz

Sağlıklı Yağlar Tercihiniz Olsun

Zayıflamaya çalışılırken yapılan büyük yanlışlardan biri de yağları beslenme seçeneklerinden tamamen dışlamak oluyor. Sağlıklı yağ tüketiminin faydaları normal bir vücut için gerekli içerikleri sağlar. Bu yüzden Omega 3 ağırlıklı olarak sağlıklı yağları tüketmekten vazgeçmeyin.

Az Yağlı Protein Tercih Edin

Vücut hücrelerinin yenilenmesi ve kan şekerinin düzenlenerek enerji üretiminin artması için vücut proteine gereksinim duyar.

Temel proteinlerimiz, et, süt ve yumurta olarak bilinir. Bunlara ilave olarak kabuklu yemişler ve baklagiller de ilave edilebilir.

Kahvaltıyı Pas Geçmeyin

Yapılan iyi bir kahvaltı güne iyi hazırlanmanızı ve gün içi abur cubur isteğinizi önemli ölçüde azaltacaktır. Bunu düzenli olarak denediğinizde farkına varacaksınız.

Genele yansımayacak olsa da, güne kahvaltı yapmadan devam eden kişilerin, günü daha çok yiyip, sağlıksız yiyeceklere daha fazla yöneldiği görülmüştür.

Egzersiz Yapmanın Önemi

Egzersiz yapmak hem vücut olarak hem de psikolojik olarak rahatlamanızı sağlayan, faydası bol bir aktivitedir. Ayrıca egzersiz yapan kişilerin üşenenlere kıyasla başarım hissiyatı da kilo verme hedeflerine daha çok yaklaşabilmelerini sağlamaktadır. Her gün yaklaşık yarım saatlik bir aktif egzersiz yapmaya çalışın. Pahalı ve sizler için daha çok vakit kaybı olacak spor salonlarına gitmeniz kilo vermek için şart değildir. Bazen otobüsten bir durak önce inmek, asansör kullanmamayı tercih edip merdivenleri kullanmak ve günün boş bir anını belirleyip düzenli olarak yürüyüş yapmak sizin için çok faydalı olacaktır.

Güneş Battıktan Sonra Yemek Yemeyin

Vücut doğası gereği uyumlu bir ritim içinde olmak ister. Güneş battıktan sonra metabolizmamız artık yavaşlamaya geçer ve kalori tüketiminde de hızla azalmalar görülür. Vücut karanlığa duyarlı olarak da uyku moduna geçmek isteyeceği için bu vakitten sonra yiyeceğiniz yemeklerin sindirilmesi güçleşecektir. Hem uyku kaliteniz düşecek hem de sağlıksız bir vücutla baş başa kalacaksınız. Bu sebeple en geç güneş batarken yemek yemenin vücut ritminiz ve sağlığınız için çok faydasını göreceksiniz.

Uyku Düzeni Edinin

Uykusuzluk çektiğinizde vücudun tokluk hissi için dengesizlik oluşturmuş olursunuz. Ayrıca gün içi ritminizin de bozulacağı için enerji ve metabolizmanızın düzenli çalışmamasına sebep olacaktır. Araştırmalar da düzensiz uyku uyuyan kişilerin en az 2-3 kilo fazlalarının olduğunu tespit etmiştir. Sağlıklı Kilo Vermek İçin 9 Kural Okuduğunuz için teşekkürler, Sağlıklı Günler.