Sabah Yorgun Uyanmanın Sebepleri

17.09.2021
29
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Sabah Yorgun Uyanmanın Sebepleri
oy

Sabah Yorgun Uyanmanın Sebepleri Sabahları yatağınızdan kalkmakta güçlük çekiyor musunuz? Sanki uykuya doymamış ve hatta dayak yemiş kadar yorgun mu hissediyorsunuz?

Sabah Yorgun Uyanmanın Sebepleri

Baş ağrıları, boğaz kuruluğu ve halsizlik etkileri baş gösteriyor olabilir. Tüm bunların başınıza gelmesi o günün sizin için enerjik başlayarak devam etmesi pek de mümkün olmayacaktır. Bu yüzden yaşam döngümüz içerisinde güne saha zinde ve sağlıklı başlamak için birkaç değişiklik ve bazı özellikli şeyler yapmak gerekir.

Sabah Neden Yorgun Uyanırız?

  1. Yüksek Kafein Tüketimi

Birçok şeyde azın yeterli olduğu, fazlasının zararlı olduğu gibi kafein tüketiminde de bu aynı şekildedir. Günün neredeyse tüm vakit aralıklarında kafein tüketimi gerçekleştiriyorsanız gece uyku düzeninizin şaşması çok normaldir. Sabah Yorgun Uyanmanın Sebepleri Yüksek dozda kafein tüketimi, kalp çarpıntısına mide yanmasına, huzursuzluğa ve kalp çarpıntısına sebebiyet verir. Yapılan birçok araştırmaya göre yatmadan 6-7 saat önce içilen kahvenin dahi gece uyku kalitesini fazlasıyla etkilediğini açıklıyorlar.

  1. Stres

Stres, hayatımızı olumsuz olarak etkileyen ve çoğu zaman da etkisi altından kurtulamadığımız faktörlerden biridir. Huzursuz düşüncelerin kaçırdığı uykulara sebebiyet veren şeyin üstesinden gelmek şarttır.

Kimi durumlarda hava koşulları, kimi durumlarda da ülke gündemi ve şehir hayatın stresli yaşama olanak sağlar. Bundan kurtulmak için çabalamanız ve gerekirse uzman bir doktor yardımıyla üstesinden gelmelisiniz.

  1. Ekran Işığı

Teknoloji hayatımıza her noktadan katılmaya devam ediyor ve bizler de neredeyse tüm gün ekranlara bakarak vakit geçirmeye devam ediyoruz. Yaşamımızın kalitesini olumsuz yönde etkileyen en büyük günümüz problemi de budur. Ekranların yaydıkları mavi ışıklar hormon salınımımıza varana kadar metabolizmamız üzerinde dahi büyük bir etkiye sahiptir.

Tüm bunlar yatakta uyku gelememesine ve derin uykuya dalınamamasına sebep olan ciddi faktörlerdir. Uzmanların hemen hemen hepsi yatak odasında elektronik cihaz barındırılmamasını önermekteler.

  1. Sıcaklık ile Nem

Rahat ve kaliteli bir uyku çekebilmemiz için uzman görüşlerine göre uygun sıcaklıkta yatak odanızın derecelendirilmesi gerekiyor. Aşırı sıcaklarda bunalmanız, soğuklarda üşüyerek uyanmanız ve uykusuz kalmanız mümkündür. Bu da sabahları sizin için eziyet döngüsünü başa saran faktörlerden biridir.

  1. Jetlag Olma

Çoğunun keşke diye benimsemek istediği ancak vücudumuzun buna şiddetle karşı çıktığı bir durumdur. Vücudumuzun aynı çalışma saatimiz gibi onun da bir çalışma düzeni bulunmaktadır. Bu sebeple uyku düzeninizin düzenlenmesi vücut zamanınız için de kesinlikle şarttır. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde sabah 6 da kendiliğinden kalkarak yeterli düzeyde uyuduğunuzu göreceksiniz.

Uyku Düzenine Dikkat Etmeliyiz

Tüm bunların dışında uykunuzdan yorgun olarak kalkmanızı sağlayan biyolojik sebepler de bulunur. Bunlar, uyku felci, aşırı terleme problemleri, Diş sıkma, uyku apnesi, uyurgezerlik, burun tıkanıklığı gibi durumlardır. Bunların hepsi sizlerin uyku düzeninizin bozulmasına ve sabahları kalktığınızda başta saydığımız birçok problemden en az birinin başınıza gelmesine sebep olur. Sabah Yorgun Uyanmanın Sebepleri Bunlardan kurtulabilmek için önce gerekli düzeni kurmanız, eğer bunda başarısız oluyorsanız bir uzmana danışarak destek almanız gerekir.