Razi Kimdir, Neler Yapmıştır?

29.03.2022
9
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Razi Kimdir, Neler Yapmıştır?

Razi Kimdir? Neler Yapmıştır? Tam adıyla Ebû Bekr Muhammed bin Zekeriyyâ er-Râzî 865 yılında Dünya’ya gelmiştir. Hayatı hakkında pek de fazla bilgi bulunmasa bile eğitim aldığı şehirler bilinmektedir. Rey’de doğdu ve öğreniminin ilk bölümünü burada gerçekleştirdi. Felsefe, astronomi, matematik ve doğa bilimleri üzerine eğitimini burada aldı. Gençlik döneminde ud çaldığını ve şarkılar söylediğini, şiirler okuduğunu, ancak sakal ve bıyığı çıktıktan sonra “Artık mûsiki ile uğraşmak yakışık kalmaz” deyip müzik uğraşını bıraktığı söylentileri vardır. Rey’de öğrenimi bittikten sonra ise Bağdat ve bazı islam şehirlerinde eğitimini tamamladı.

Razi Kimdir? 

Çalışmalarının ilk dönemlerinde büyük yoğunlukla simya çalışmaları bulunmuştur. Ardından 30-40 yaşları arasında tıbba yönelmiştir. Tıbba yönelme sebeplerine dair tartışmalar sürmeye devam etmektedir ancak birkaç teori bulunmaktadır. Bunlardan biri simya çalışmaları yaptığı dönemlerde gözleri yavaş yavaş bozulmaya başlamıştı. Bu nedenden ötürü ise tıbba yönelmişti. Bir diğer teori ise kendisinin dönemin doktorlarından rahatsız olduğuydu. Dönemin doktorlarının tavırlarından ve hırsından rahatsız olduğundan dolayı tıbba yöneldiği bahsedilmektedir. Bir başka söylentiye göre ise kendisinin Bağdat’ta bir hastane ziyareti sırasında gördükleri ve duydukları kendisine ilginç geldiğinden dolayı bu alana yöneldiğidir. Ölümü yaklaştığı zamanlarda parkinson hastalığına yakalanmış ve gözlerine katarakt inmişti. Bunun tedavisini öğrencileri yapmak istedi ancak Razi buna karşı çıktı ve “Ben Dünya’yı yeterince gördüm.” dedi. Kısa süre sonra ise Rey’de hayatını kaybetti.

Neler Yapmıştır?

Razi bilimin pek çok dalında eserler vermiş ve en bilgin islam alimleri arasında yerini almıştır. İslam dünyasında, Razi Kimdir? Neler Yapmıştır?  Thales’le başlamış olan doğa felsefesinin yeniden doğuşu Razi sayesinde olmuştur. Tıp alanında Hâvî ismiyle çıkardığı ansiklopedi 17. yüzyıl gelene kadar en önemli kaynaklardan birisi olmuştur. Yaptığı en önemli bir diğer şey ise kimyayı tıbbın hizmetine sunmak olmuştu. Tıpta kimyayı kullanması sayesinde farklı tedavi yöntemleri de uygulamıştır. Çiçek hastalığı ve kızamığın farklı şeyler olduğunu fark eden ilk kişi olmuştur. Yanı sıra Alkol ve gaz yağını da kendisi bulmuştur. Edward Granville Brown’a göre gelmiş geçmiş en yetkin insanlardan biri olma başarısına da ulaşmıştır.