Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler

06.04.2022
12
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler
oy

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler 11 Ayın Sultanı Ramazan ayı geldi çattı. Önümüzdeki günlerde sağlıklı ve dinç kalabilmek için dikkat etmeniz gereken hususlar konusunda bilinçli olmalısınız. Ramazan ayı boyunca yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmek, olası sağlık problemlerini henüz ortaya çıkmadan engelleyebilmek adına önem arz ediyor.

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme

Ramazan ayında dengesiz beslenen kişilerde halsizlik, mide ağrıları, hazımsızlık, düşük tansiyon gibi birçok sağlık problemi görülebiliyor. Öncelikle dikkat edilmesi gereken, gün içinde duyacağınız açlık hissini çok yiyerek en aza indirebileceğiniz düşüncesiyle aşırı beslenmekten kaçınmanız. İftar ve sahurda yüksek kalorili, ağır ve yağlı gıdalar yerine hafif, sebze ağırlıklı, vitamin yönünden zengin gıdalar tüketmelisiniz. Besin değerleri yönünden dengeli öğünler, gayet sağlıklı bir beslenme biçimi olacaktır.

İftarda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İftarda, öncelikle az yağlı ve hafif gıdalar tüketilmelidir. Kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten karbonhidrat ağırlıklı bir öğünden kaçınmalısınız. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmeği tercih edebilirsiniz. Ayrıca açlık hissinin etkisiyle hızlı ve fazla beslenmek, sindirimi zorlaştırarak hazımsızlık hissi yaratır. Mide yanması, mide bulantısı ve şişkinlik gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle çorba ve hafif sebze yemekleriyle başlayarak yemeklerinizi yavaşça tüketmeniz midenizi rahat tutabilmeniz adına önemlidir. Ardından özellikle protein açısından zengin, az yağlı olarak pişirilmiş et ve balık gibi gıdalarla birlikte salata gibi yeşillik içerikli gıdalarda devam edebilirsiniz. Ayrıca yemekten sonra ağır tatlılar tüketmek yerine sütlü tatlılar tercih edilmeli, çay, kahve gibi içecekleri tüketmeden önce en az 1 saat beklemelisiniz.

Sahurda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sahurda ise en önemli nokta hafif ve proteinli besinler tercih edilmesidir. Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler Yumurta, peynir, zeytin, süt, domates, salatalık gibi kahvaltı türü besinler tüketmek, günlük protein ihtiyacını giderebilmek ve açlık hissini en aza indirebilmek için tercih edilebilirler. Ayrıca günlük sıvı ihtiyacınızı karşılayabilmek adına bol miktarda su tüketmelisiniz. Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlığınıza dikkat ederseniz, daha sağlıklı ve dinç bir şekilde günlük yaşantınızı sürdürebilirsiniz.