PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

18.09.2021
48
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?
oy

PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır? PTT’den doğum parası sorgulaması nasıl yapılır? Devlet, tüm annelere doğum yapmaları durumunda ne olursa olsun ödeme yapar.

PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulamasına başvuran annelerimiz için 2021 yılında PTT doğum yardımı sorgulama nasıl yapılır en doğru şekilde anlattık. Ayrıca PTT analık parası ne zaman ödenecek sorusunun cevabı da bu yazıda.

PTT Doğum Parası Sorgulama 2021

PTT doğum parası sorgulama işlemini e-Devlet şifrenizle https://www.turkiye.gov.tr/acshb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama adresinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulamanın yapılabilmesi için annenin e-Devlet şifresini bilmesi gerekmektedir. e-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız aşağıda başlıkta paylaştığım telefon numarasından sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Telefonla PTT Doğum Ödemesi Sorgulama

Bu sorgulamayı yapmanın en kolay ve pratik yolu e-Devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulama yapmaktır. Henüz şifrenizi almamış olanlar veya şifresini unutanlar başvurunuzun hangi süreçte olduğunu öğrenmek için 170 veya 144 Çağrı merkezini arayabilirler.

PTT Doğum Ücreti Ne Zaman Ödenecek?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, PTT analık ödeneğinin ne zaman ödeneceği sorunuzun cevabını başvuruyu takip eden ay içinde olacağı için açıkladı. Örneğin Mayıs ayında yapılan başvuru için paranız Haziran ayında yatırılacaktır.

Doğum parasının ödendiğini nasıl öğrenebilirim?

e-Devlet şifrenizi sorguladığınızda, başvurunuzun aşamasını anında yazacaktır. Ayrıca bu sorgulamayı çağrı merkezlerinden de kolaylıkla yapabilirsiniz.

SSK Doğum Parası Nerede Sorgulanır?

SSK’lı çalışan annelerin doğum izni dışında çalışamayacakları doğum izni süreleri için rapor parası alma hakları vardır. Bu konuda en doğru bilgiyi elde etmek için sayfasını incelemeniz gerekmektedir.

Doğum Parası Dışındaki Diğer Ödemeler Nelerdir?

Bu sayfadaki yazımızın başında bahsetmiştik. Bu yardım ödemesinin dışında ödenen başka paralar da vardır. Bunlar:

Emzirme Ödeneği – Süt Ödeneği: SSK çalışanı olarak çalışan bir kadının doğum yapması halinde aldığı yardımdır. Ayrıca babanın kendisi SSK’lı ve eşi işsiz ise baba bu yardımı alabilir. Bu ödeme hakkında detaylı bilgi için https://yeni-kimlik.com/sut-parasi-nasil-alinir-ne-kadar.html adresindeki yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda PTT analık parası sorgulama sürecini ve PTT analık parasının en iyi ne zaman ödeneceği sorusunun cevabını anlattık. Sayfamızda paylaştığımız yazılar, kendi alanında en doğru bilgiyi anlatan yazılardır. Ayrıca yazılarımızdan güvenle faydalanabilirsiniz.