Psikosomatik Hastalıklar Nedir Tedavisi Nasıldır

11.05.2019
105
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Psikosomatik Hastalıklar Nedir Tedavisi Nasıldır
oy

” Psikosomatik hastalık ” terimi esasen ” zihinsel sorunların neden olduğu fiziksel rahatsızlıklar ” anlamına gelmektedir. Psikosomatik Hastalıklar Nedir Tedavisi Nasıldır Bu hastalıkta fiziksel rahatsızlıkları oluşturan psikolojik bozukluklardır. Örneğin; sırt ağrısına stres neden olmuştur ve fiziksel olarak muayene edildiğinde rahatsızlık duyulan bölgede buna neden olabilecek hiç bir sorun elde edilememiştir.

Psikosomatik Hastalıklar Nedir Tedavisi Nasıldır

Bununla birlikte bazı durumlarda stres ve kaygı sebebiyle hastalık daha da kötüye gidebilir. Herhangi bir durumda kişinin zihinsel durumu, fiziksel bir hastalığın ciddiyetini artırabilir. Zihinsel faktörlerden dolayı oluşan fiziksel belirtilere somatizasyon veya somatoform bozukluklar denir. Bu semptomlar beyinden vücudun çeşitli yerlerine gönderilen sinir uyarılarının artan aktivitesinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca; bu hastalığı kişilik özellikleri gibi bir takım faktörlerde etkileyebilir. Örneğin; genetik bozukluklar ve ya genetik özellikler, yaşam biçimi vb.

 Psikolojik Hastalık Fiziksel Durumu Nasıl Etkiler?

Fiziksel rahatsızlıklar ve bunun meydana getirdiği koşullar zihinsel olarak daha da kötüleştirilebilir. Örneğin; üniversite sınavına hazırlanan bir kişide oluşan gastrit strese bağlı olarak peptik ülsere kadar ilerleyebilir. Psikosomatik hastalıklar sıklıkla solunum ve gastrointestinal sistemlerin yanı sıra kardiyovasküler sistemi etkilediği de görülmektedir. Psikosomatik hastalıklar kişinin yaşam kalitesini zihinsel rahatsızlıkların ve kaygıların derecesine göre ağır ya da hafif şekilde etkileyebilir.

 Psikosomatik Hastalıkların Tedavisi

Psikosomatik hastalıkların tedavisi için, Bilişsel Davranış Terapisi tercih edilmelidir. Bu terapi, hastaların sorunlarıyla başa çıkma ve bunları çözme konusunda yeni yollar öğrenmelerine yardımcı olur. Hastalar ayrıca gerçekçi yaşam hedeflerini belirlemeyi ve hayatlarını olumsuz yönde etkileyen davranışları veya düşünceleri tanımlayıp değiştirmeyi öğrenirler ve bu sayede ilk önce zihinsel rahatsızlıklarından kurtulurlar. Bundan sonra da fiziksel rahatsızlıkları yavaş yavaş toparlanma evresine girer. Psikosomatik Hastalıklar Nedir Tedavisi Nasıldır Bu sayede, psikosomatik hastalığa neden olan sorunların ve ya sorunun temeline gidilerek hastalığa kalıcı bir şekilde tedavi gerçekleştirilir.

 

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.