Psikolog Nasıl Olunur

08.04.2020
2
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Psikolog Nasıl Olunur

Psikolog Nasıl Olunur Her insan kendi içinde sorunlar yaşayabilir. Aşamadığı problemler karşısında başka bir insandan yardım alma ihtiyacı duyar. Genellikle bu zamanlarda başvurulan insanların içerinde yer alan psikolog konuşarak karşısındakini rahatlatma ve sorunlarına çözüm üretebilme yeteneğine sahip kişidir. Psikolog olmak gerçekten sabır gerektiren bir yetenek işidir.

Psikolog Nasıl Olunur Şartlar Neler

Psikolog olmak için başta karşınızdaki kişiyi çok iyi dinlemeyi biliyor olmanız gerekmektedir. Karşınızdaki kişinin sorunlarını anlayabilmek için iyi dinleyici olmak mesleğinizde yükselmenize yardımcı olacaktır. İnsanlar sorunları paylaşacağı kişileri seçerken genelde çözüm üretebilecek ve kendisine yakın bulduğu kişileri tercih eder. Psikolog Nasıl Olunur Karşınızdaki insana kendinizi yakın hissettirmeniz, sizi tercih etmesinin en önemli nedeni olabilir. Bu işi yaparken her türlü insanla karşılaşabileceğinizi unutmamanız gerekiyor. Sizin için küçük ve önemsiz görünen bazı olaylar başkaları için büyük sorunlar teşkil edebilir. Karşınızdakinin sorunu ne olursa olsun itinayla dinlemeli ona uygun bir dille yaklaşıyor olmanız gerekecektir. Dinlemeye tahammül edemiyorsanız bu işe hiç gönül vermeyin.

Kendinizde O ışığı Gördünüz mü

Psikologluk için gerekli özelliklerin sizde olduğunu düşünüyorsanız liseyi bitirdikten sonra ÖSYM tarafından hazırlanacak olan YGS de barajı geçerek LYS girmeye hak kazanmış olmanız gerekecek. Ardından da PDR eğitimi lisans düzeyinde veren bir üniversitede eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekecektir. Okulunuzu başarıyla bitirdikten sonra kendinizi geliştirmek için çeşitli seminerle katılıp, konuşmalarınızla dinleyenler üzerinde izler bırakabilirsiniz. Böylelikle adınızı herkese duyurmanız daha kolay olacaktır. Konuşmalarınızda samimiyeti elden düşürtmemeniz ve aynı zamanda yaptığınız işi sevdiğinizi insanlara belli etmeniz gerekecek. Kendinizi tanıttıktan sonra KPSS sınavıyla devlete atana bileceğiniz gibi kendi yerinizi açarak özel olarak da çalışabilirsiniz. İster özel ister devlette çalışırken başarınızı artırmak için azmi ve fedâkârlığı elden bırakmayın. Başarınız deneyimlerinizi artırdıkça çoğalacaktır. Psikolog Nasıl Olunur Özel çalıştığınızda deneyiminiz artması içinde ilk izlenimleriniz oldukça önemlidir. Sizi tercih eden insanlarla ilk diyaloğunuz da dikkatli olmalı ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmeniz gerekmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.