Pazarlama Nedir?

03.01.2022
120
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Pazarlama Nedir?
oy

Pazarlama nedir diye sormadan önce, günümüzde bu alanın ne kadar büyüdüğünü ve daha da fazla büyüyeceğini bilmemiz gerekmektedir. Artık pazarlama (marketing) internet aracılığıyla yapılarak tüm dünya arasında yapılabilmektedir. Bu sayede dünyanın bir ucundan öbür ucuna rahatlıkla pazarlama yapılabilmektedir.

Pazarlama Nedir?

Pazarlama süreçlerden oluşmaktadır ve hayatın her alanında kendine yer bulmaktadır.

  • Pazarlama da pazarlanacak konunun, pazarlanacak nesnenin ve pazarlama alanının belli olması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü pazarlamanın ilk aşaması araştırma aşamasıdır. Bu araştırmanın içinde ürünün, pazarın, rakiplerin ve daha birçok konunun araştırılması gerekmektedir.
  • Pazarlama ihtiyaçlar sınırsızıdır. Pazarlama Nedir? Üretilen ürünün ise tüketiciye ulaştırılmasına pazarlama denmektedir. Bu fiziksel yollarlar da olabilir. Fiziksel olmayan internet gibi mecralar aracılığıyla da olabilir.
  • Pazarlama yapmadan önce piyasada ihtiyaç araştırması yapılmaktadır. Satacağınız ürünün ihtiyaç olup olmadığına bakmak gerekmektedir. Aksi durumlarda satış yapamazsınız ve ürünler elinizde kalabilir.
  • Eğer satacağınız ürün ihtiyacı karşılamıyorsa satılmayacaktır. Bu sebepten ötürü ihtiyaca uygun malların satılması gerekmektedir.
  • Bir diğer konu ise satılacak ürünün üretilmesidir. Ürünü üretip ihtiyaca uygunluğunu test ettikten sonra satışa sunulabilir.
  • Diğer madde de ise dağıtım faaliyetinin yapılması gerekmektedir. Elinizdeki ürünleri ihtiyaçları görüp tespit ettiniz ve ardından üretimini yaptınız. Daha sonrasında bu ürünün dağıtımını yapmak gerekmektedir.

Pazarlamanın içinde yer alan belli konular bulunmaktadır. Ürünlerinizi ürettikten sonra satılmasından daha fazla önem arz eden bir diğer konu satılacak ürüne talebi arttırmaktır. Ürünü satarken satış yapacak kişilerin ve kurumların belirlenmesi de gerekmektedir.

Bir ürünü satabilecek ve hedef kitleye ulaştırabilecek elemanların belirlenmesi gerekmektedir. Ürünü satmadan önce ürünün satılacağı pazarın da dikkatli bir şekilde analizi yapılmalıdır. Satacağınız ürünleri almayacak bir tüketici kitlesinin bulunduğu yerlerde satmaya çalışırsanız başarılı olamazsınız.

Ürünün paketlenmeden diğer süreçlerine kadar profesyonel bir ekiple çalışılarak yapılması gerekmektedir.  Burada temel amaç ürünlerimiz talep edilebilirliğini arttırmaktır.

Ürünün Talep Edilebilir Olması

Bir ürünün talep edilebilir biçimde olması için o ürünün göz önünde tutulmasıdır. Çünkü pazarlamasını yapacağınız ürünün satılabilmesi için farklı faaliyetler ile tüketici kitleye gösterilmesi gerekmektedir.

  • Bir firma pazarda satacağı ürün için kendine yer bulup ürününü o pazara yerleştirdiyse aynı muadillerinden farklı görünebilmesi için tasarlanması gerekmektedir.
  • Satışı yapılacak olan ürünün diğer ürünlerden farklı olabilmesi için zihninizde yer edinmesi gerekmektedir.
  • Ürünleriniz satarken müşterilerin memnun kalması halinde onlarda ürünleri diğer kişilere önerir ve bu sayede ürününüzün talep edilebilirliği artmış olur.
  • Eğer mükemmel bir ürün yaptıysanız ve bu ürününü ulaşa bilirliği yok ise o zaman bu ürünün herhangi bir önemi yoktur. Çünkü ürün ne kadar iyi ve kaliteli olursa olsun eğer göz önünde değilse satışını yapamazsınız.

Başarılı bir pazarlamacılık için başta gelen konular reklamcılık, bunun içine sosyal medyanın bütün başlıklarını alabiliriz, tv oyuncularını alabiliriz ve bütün diğer reklam araçlarıyla tanıtımını yapmayı alabiliriz. Pazarlama nedir Başarılı pazarlamacı olabilmek için reklam konusunda iyi bir yere gelmiş olmamız gerekmektedir.