Nikola Tesla Kimdir?

01.09.2021
538
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Nikola Tesla Kimdir?
oy

 

Nikola Tesla Kim

Nikola Tesla da annesini örnek alarak icatlar yapmaya başlamıştı. Abisinin 12 yaşında ölmesinden sonra kötü bir çocukluk yaşamaya başladı. Ailesi ağabeyinin ölümünden Nikola’yı sorumlu tutmuştu. Abisi attan düşerek ölmüştü. Nikola Tesla’nın atı korkuttuğu için böyle bir durumun gerçekleştiğini savunan ailesi Nikola’ya karşı her zaman suçlayıcı bir tavır takınmıştır. Nikola Tesla Kimdir?  Bu sebeple Nikola Tesla’nın psikolojisi bozulmuş ve içine kapanık bir insan olmuştur. Kimsenin saçına dokunmasına izin vermezdi. Aynı zamanda yürürken sürekli adımlarını sayardı. Yediği yemeklerin bile kübik içeriğini hesaplama gibi şeyler yapardı. Bu hesabı doğru bir şekilde gerçekleştiremez ise yemeği yemezdi.

Nikola Tesla’nın Üniversite Yıllarındaki Çalışmaları

Nikola Tesla kimdir ve yaptığı çalışmalar nelerdir gibi sorular son zamanlarda çok fazla merak edilen konulardan biri haline gelmiştir. Çocukluğunda küçük icatlar yaparak kendini geliştirip üniversite yıllarında da büyük çaplı icatlar yapmaya başladı. 1880’de Prag Üniversitesi’nde okumaya başladı. Nikola Tesla’nın ilk hedefleri arasında fizik ve matematik bulunuyordu. Daha sonra elektrik alanına yönelince adeta büyük bir etkilenme yaşadı. Budapeşte’de bulunan bir elektrik şirketine 1881 yılında mühendis olarak atandı. Condinental Edison Company’de çalışıp burda pek çok dinamo tasarlama imkanı buldu. Daha sonra kendisine New York’tan iyi bir iş teklifi geldi. Thomas Edison’un kurduğu şirkette çalışmaya başladı. Burada Edison’un çalışma prensibinden ve usta icatlarından çok etkilenmişti. Edison 50 bin dolar karşılığında tasarım yapmasını istedi. Bunun üzerine Nikola Tesla bir çözüm yolu buldu fakat parayı alamadı. Burada 6 ay çalıştıktan sonra ayrılma kararı verdi. AC patentini Edison’a satmak istese de Edison kabul etmedi.

Nikola Tesla İle İlgili Gerçekler ve Mitler

Tesla dünyaya gelmiş en dahi ve en sıra dışı insanlardan biriydi. Bugüne gelmemiz için yaptığı pek çok katkısı bulunuyor. Mucit olarak adlandırabileceğimiz birim insanlarından biridir. Nikola Tesla’nın çalışmaları ile ilgili hakkı çok ciddi bir oranda yenmiştir.

Nikola Tesla İcatları

Çok iyi bir bilim insanı olmasının yanı sıra çok da kötü bir pazarlamacıydı. Iyi buluşlar ve icatlar ortaya koymasına rağmen bir türlü pazarlama konusunda başarılı olamadı. Bu konuda yetersiz olduğu için bazı hatalar yaptı. Yaptığı ürünlerin pek çoğunu koruyamadı. Insanlar patentleri ele geçirerek Nikola Tesla’nın hakkını yedi. Özellikle Thomas Edison Nikola Tesla’nın pek çok patentini elinden almıştır. İnsanlara bedava elektrik vermek için yaptığı çalışmalar işe yaramamış. Bilimsel olarak geçersiz olduğu için çalışma gösteremedi. Nikola Tesla ortaya koyduğu fikirleri iş olarak öne süremediği için pazarlama imkanı bulamadı. Durum böyle olunca da para sorunu yaşamaya başladı. Bazı fikirlerinde hatalar ortaya çıkabiliyordu. Fakat o da bir insandı ve onun da hata yapmaya hakkı vardı. Nikola Tesla Kimdir? Ne olursa olsun her zaman kendini geliştirmek için çalışmış ve yeni projeler yapmak için çaba sarf etmiş bilim adamlarından biri olarak anılacaktır.