Neden Cinsel İsteksizlik Olur?

19.04.2018
24
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Neden Cinsel İsteksizlik Olur?
oy

Neden İsteksizlik Olur?  İnsanların yaşlanması ile birlikte cinsel isteksizlik yaşandığı bilinse de artık günümüzde de bunu yaşayan çok genç yaşta insan var. Yapılan çalışmalar ortalama 5 çiften birinin cinsel isteksizlik yaşadığını ortaya koymakta.

Neden İsteksizlik Olur?

Gençlerde Cinsel İsteksizlik Yaşıyor  Son zamanlarda git gide artan cinsel problemler arasına gençlerdeki cinsel isteksizlikte eklendi. Mesela bir evlilikte yılda on defadan daha az bir cinsel ilişki periyotu var ise “sekssiz evlilik” diye isimlendiriliyor. Peki, bu sorun neden kaynaklanıyor? Uzmanlara göre bu problemde biyolojik ve psikolojik etkenler bir arada gidiyor. Neden İsteksizlik Olur? Uzun seneler boyunca cinsellik problemi yaşayan gençlerin sorununun psikolojik olduğu düşünüldü ama yapılan çalışmalar hormonel ve biyolojik olduğunu da ifade etti. Yaşadıkları sorunlara ise sürdürdükleri ilişkiye yaşam şartlarını ve ailevi problemlerine bakmak gerekiyor.

Kadınların Yüzde 70’i Tatminsiz  Kadınların neredeyse tamamı tam olarak tatmin olamamaktan bahsediyor. Kadınlardan ikisinden biri cinsel isteksizlik yaşamakta. Yapılan araştırmalar, Kadınların % 90’ı cinsel mutsuzluk yaşamakta. Erkeklerin ise % 80’i sertleşme ve erken boşalma sorunu yaşıyor. Erkeklerin çoğu da testosteron eksikliği yaşamakta. Neden cinsel isteksizlik olur sorusunun cevaplarını öyle zannediyorum bu noktalarda aramak gerekiyor.

 Hayat Hedeflerine Ulaşamayan Problemli

Erklerdeki testosteron hormonu 30’lu yaşlardan sonra azalmaya başlıyor. Vücudun tekrar üretememesi ya da az üretmesinde yaşam şartlarının önemi çok büyük. Obezite, hareketsiz yaşam, stres, aşırı alkol ve sigara kullanımı gibi durumlar testosteron hormonun salgılanmasını azaltıyor. Bunun dışında hayat tatmini olmayan, huzursuz, olan erkeklerde de testosteron hormonu az salgılanıyor bundan dolayı erkeklerin bir kısmında cinsel isteksizlik meydana geliyor

‘Arzulanmıyorum’ Hissi Kadının İsteğini Azaltıyor

Kadınların cinselliği ön plana çıkarması için duygusal olarak bunu hissetmesi gerekiyor. Stres, ilişki problemleri, kültürel baskılar, yanlış cinsellik duyumları gibi konular kadınları cinsellikten uzaklaştırıyor. Bunun dışında eşi tarafından yeteri kadar ilgi görmeyen kadın cinselliğe pek yanaşmıyor. Neden  İsteksizlik Olur? Düzenli seks olduğunda vücuttaki seks hormonu artmakta ve cinsel yaşam normale binmesine imkân sağlamakta. Ama Seksin isteği azaldığında düzeni de bozuluyor bu durumda vücutta seks hormonunu yeteri kadar salgılamıyor. Bu da cinsel bir isteksizlik oluşturuyor.

 

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.