Neden Brokoli Tüketmeliyiz?

12.10.2021
42
Okuma Süresi: 9 dakika
A+
A-
Neden Brokoli Tüketmeliyiz?
oy

Neden Brokoli Tüketmeliyiz? Çok merak edilen bu konu üzerine sağlıklı beslenmek isteyen insanlar çok araştırma yapmakta, sizlerde iyi beslenmek zinde kalmak, fazla kalorili beslenmek istemiyorsanız Brokoli iyi bir seçim olacaktır.

Peki Neden Brokoli Tüketmeliyiz? Kış mevsimi geldiğinde pazar ve market tezgahlarında yerini alan brokoli, minik bir ağaca benzeyen görüntüsü ile dikkat çeker. Bu yeşil sebzenin, insan sağlığına olan faydaları ise saymakla bitmez. Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin bir sebze olan brokoli, doğal bir antioksidandır. Güçlü bir bağışıklık için mutlaka tüketilmesi gereken sebzelerin başında gelen bu yeşil mucize tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de oldukça popüler sebzeler arasında yerini alır. İster çiğ, ister pişmiş halde tüketilebilen brokoli vücudu toksinlerden arındırır.

Neden Brokoli Tüketmeliyiz?

Ayrıca lezzeti, haşlamasını mevsim salatasına yakışması vazgeçilmez bir damak tadına eşdeğerdir, Muazzam faydalı bu sebzeye birde yakından bakalım, özelliklerini bilmemizde fayda var.

Brokolinin Özellikleri Nelerdir?

Turpgiller familyasına mensup olan brokoli, lezzetli bir kış sebzesidir ve yeşil yumruların birleşiminden meydana gelen bir görüntüye sahiptir. Brokolinin Özellikleri Nelerdir? Akdeniz, Kuzey Amerika’nın batısı ve Asya’nın orta kesimleri brokolinin en fazla yetiştirildiği bölgelerdir.

Brokoli Kalori

Dünyaca Ünlü Kaliforniya ve Meksika ise brokoli tarlaları ile ünlü olan bölgelerdir. Karnabahara benzerliği ile dikkat çeken brokolinin kalın, etli çiçek ve yaprakları vardır. Brokolinin 100 gr’ı 26 kaloriye eşittir. Bu da diyet listelerinde sıklıkla yer almasında etkilidir. Alkali olma özelliğine sahip olan brokoli vücudun pH seviyesini dengeler. A, C ve K vitamini bakımından oldukça zengin olan bu sebzenin içeriğinde manganez, potasyum, fosfor, demir, selenyum, kolin ve kükürt mineralleri de bulunur. Tam bir lif deposu olan brokoli yoğun protein içerir. Şeker ve su konusunda da yeterli besin değerine sahip olan brokoli besin değeri yüksek bir sebzedir. Neden Brokoli Tüketmeliyiz? Beta karoten konusunda da zengin bir içeriği bulunan brokoli sağlığa olan faydalarından dolayı sıklıkla tüketilmelidir. Dünyada 20. yüzyılın başlarında kabul görmeye başlayan brokoli tüketimi her geçen yıl daha da popüler hale gelmiştir.

Brokolinin Mucizevi Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen brokoli birçok hastalığa yakalanma riskini önler. Vücudun genel olarak daha sağlıklı bir işleyişte olmasını sağlar ve bağışıklığı kuvvetlendirir. Brokolinin Mucizevi Faydaları Vücudu toksinlerinden arındıran brokoli sağlıklı doku ve hücreleri destekler. Brokolinin faydalarını detaylı olarak ele alacak olursak;

 • Diyet listelerinin başında yer almasının nedenlerinden biri tam bir lif kaynağı olmasıdır. Bağırsakları çalıştıran ve hazımı kolaylaştıran brokoli düşük kalorili olması bakımından da diyet sürecinde tercih edilir. Ayrıca tok tutucu özelliği sayesinde çabuk acıkmanızın da önüne geçer.
 • Bu minik yeşil ağaç tam bir kanser savardır. Kalp hastalıkları, diyabet gibi rahatsızlıkları önleyici etkileri ile de ön plandadır. İçeriğinde bulunan folat maddesi sayesinde birçok kanser türünü önler. Hatta kanser üzerinde önleyici etkileri, yapılan bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Brokoli vücuttaki serbest radikallerle savaşan bir sebzedir.
 • Vücut hücrelerinin doğal yapı ve işleyişini koruyan brokoli anti aging etkisi sayesinde yaşlanmayı geciktirir ve kırışıklıkların görünümünü de azaltır.
 • Brokoli göz sağlığı için faydalı bir sebzedir.
 • Antioksidan açısından zengin olan brokoli vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılması için idealdir.
 • Saç ve kemik sağlığını güçlendirici etkileri ile öne çıkan brokoli kalsiyum bakımından zengindir.
 • Cilt sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunan brokoli antioksidan içeriği ile kırışıklıkları önlemenin yanında ayrıca cildi güzelleştirir ve canlandırır.
 • Brokoli özellikle hamilelik döneminde sıklıkla tüketilmelidir. Hamilelik döneminde ortaya çıkabilen osteoporozun önlenmesinde etkili bir besin olan brokolinin, anne karnındaki bebeğe de faydalı olduğu düşünülmektedir.
 • Düzenli brokoli tüketen kişilerin kalp krizi yaşama riski çok daha düşüktür.
 • Demir deposu olan brokoli kansızlığa çok iyi gelir.
 • Mevsim geçişlerinde yaşanan soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklara karşı vücudu dirençli hale getiren brokoli kış aylarında mutlaka bolca tüketilmelidir.
 • Bağırsak sağlığı üzerinde hızlandırıcı etkisi olan brokoli Brokolinin Mucizevi Faydaları saymakla bitme ayrıca kolay sindirim sağlayan bir sebze olarak bilinmektedir.
 • Gelişme çağındaki çocukların kemik gelişimi açısından da brokoli tüketmeleri oldukça faydalıdır.
 • Kalp ve damar sağlığını koruyan brokoli düzenli kan dolaşımını destekleyen bir sebzedir.Öte yandan kolesterol seviyesini düzenleyen brokoli şeker hastalığı olan kişiler için de faydalı bir besindir.

Brokoli Nasıl Tüketilir?

Brokolinin vücudunuza maksimum şekilde fayda sağlamasını istiyorsanız çiğ şekilde tüketmenizi öneriyoruz. Brokoli Nasıl Tüketilir? Ancak buharda haşlayarak da tüketebilirsiniz. Brokoliyi çok sevenler olduğu gibi tadından hiç hoşlanmayanlar da vardır. Bu nedenle; limon, tuz ve zeytinyağı ile lezzetlendirilerek de tüketilebilir. Brokoli mutfakta pek çok şekilde karşımıza çıkan bir sebzedir. Brokoli çorbası lezzeti ile damaklarınızı şenlendirir. Fırında ızgarası yapılarak, ya da püre haline geirilerek de tüketilebilir. Brokolinin suyunu sıkarak sağlıklı bir içecek de elde edebilirsiniz. Et yemeklerinizin yanına garnitür olarak çok yakışan brokoli aynı zamanda çiğ şekilde elinize alarak kıtır kıtır yiyebileceğiniz sağlıklı bir atıştırmalıktır. Özellikle bebekler için çok sağlıklı olan brokoliyi sevdirmek için bu sebzeyi minik bir ağaç olarak tanıtmak mümkündür. Böylece brokoli yemek çocuklar için daha eğlenceli hale gelecektir.

 

Brokolinin Zararı Var mı?

Brokoli faydaları ve sağlıklı bir besin olması ile ön plana çıksa da bazı durumlarda tüketimi konusuna dikkat etmek gereklidir.

 • Bağırsakları çalıştırıcı etkileri ile bilinen brokolinin fazla tüketilmesi halinde bağırsak tahrişi ya da gaz sıkışması durumu ortaya çıkabilir.
 • K vitamini bakımından zengin olan brokoliyi tüketirken dikkat edilmesi gereken bir başka detay da devamlı olarak kullandığınız ilaçlardır. Eğer kişi kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa, brokoli bu tarz ilaçların etkisini azaltabilir. Kan sulandırıcı ilaç kullananların brokoli tüketimi konusunda doktora danışmalarında fayda olacaktır.
 • Tiroit rahatsızlığı bulunan kişilerin brokoli tüketmemeleri önerilmektedir. Çünkü rahatsızlığın daha kötü bir hale gelmesine neden olabilir.
 • İshal durumu yaşayan kişilerin brokoli tüketmemesi gereklidir. Çünkü ishal daha da şiddetlenebilir.
 • Sağlıklı bir bireyin de brokoli tüketimi konusunda aşırıya kaçmaması gerekmektedir. Aksi halde alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Deri döküntüleri, mide ekşimeleri ve gaz sancısı gibi durumlar aşırı brokoli tüketimi söz konusu olduğunda gündeme gelen durumlardır.

Brokoli, düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde, Neden Brokoli Tüketmeliyiz?  faydaları ile vücut bağışıklığınızı ciddi manada güçlendiren bir sebzedir. Bu nedenle brokoliyi kış aylarında sofralarınızdan eksik etmeyiniz.