Nasıl Araba Kullanabilirim

08.08.2019
89
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Nasıl Araba Kullanabilirim

Nasıl Araba Kullanabilirim Ulaşımın daha rahat ve konforlu olabilmesi için insanlar toplu taşıma araçlarından daha çok kişisel arabaları kullanmayı tercih etmektedir ve kişisel araç satın almaktadır. Doğal olarak bu istek de araçlar nasıl kullanılır sorusunu beraberinde getirmektedir. Araç kullanmayı öğrenmek için ve kullanmayı kolaylaştırmak için mühendisler ve tasarımcılar arabaları geliştirerek insan hizmetine sunmaktadır. Arabaların farklı kullanımları bulunmaktadır ve bu da arabaların manuel vites veya otomatik vites olmasına bağlıdır.

Nasıl Araba Kullanabilirim

Manuel Araçlar Nasıl kullanılır?

Manuel ” elle yapılan ” anlamına gelmektedir. Manuel üretilmiş araba vitesinin insanın kendi eli ile yükseltilip alçaltılmasıdır. Manuel araçta hızı kontrol etmek için ve aracı hareket ettirmek için ayak pedalları olarak üç adet pedal bulunmaktadır. Bu pedallardan sol taraftaki debriyaj, ortadaki fren, sağdaki de gaz olarak adlandırılır. Nasıl Araba Kullanabilirim Arabayı çalıştıracak pozisyona kadar her şeyi tamamlamış olan sürücü vitesi debriyaja basacak şekilde boşa almalıdır. Debriyaja basılı şekilde kontağa takılmış anahtarı çevirip gösterge ışıkları söndükten sonra tekrar anahtarı çevirip arabayı çalıştırmalıdır.

Debriyaja basıp vitesi birinci vites konumuna alan sürücü aynı anda frene basıp el frenini indirmelidir. El frenini indirdikten sonra kalkış için frenden ayağını çekip yavaş bir şekilde gaza dokunup yeterince gaza bastıktan sonra ayağını debriyajdan yavaş yavaş çekmesi durumunda arabayı başarılı bir şekilde hareket ettirmiş olacaktır. Vitesler arası geçiş yapılacağı zaman tekrar debriyaja basılıp vitesi arttırıp veya azaltıp tekrar gaza bir miktar basıp debriyajdan yavaş yavaş ayağını çekmelidir.

Nasıl Araba Kullanılır

Nasıl Araba Kullanılır

Otomatik Araçlar Nasıl kullanılır?

Otomatik araçlarda, araçlar vitesi arabanın hızına göre kendisi ayarlamaktadır. Aracın hızını kontrol etmek için iki adet pedal bulunur. Pedallardan soldaki fren, sağdaki ise gazdır. Otomatik şanzımanlı araçlarda vites farklılık gösterir. Nasıl Araba Kullanabilirim Vites üzerinde bulunan her bir harf bir işlevi ifade eder. Vites üzerinde bulunan ” P ” harfi aracı park ettikten sonra vitesi bu konuma almanızı ifade eder. ” R ” harfi geri gitmek için kullanılan vites konumudur.

” N ” harfi aracı boşa almanızı sağlayan vites konumudur. ” D ” harfi aracı ileri hareket ettirmek için kullanılan vites konumudur. ” S veya O ” harfi hızlı kullanım veya spor kullanımda aracı kullanmak için vitesin getirildiği konumdur. Aracı çalıştıracak konuma getirdikten sonra sürücü ayağını frene koyarak aracı çalıştırmalı ve el frenini indirdikten sonra aracı ” D, R, S veya O ” konumuna getirip frenden ayağını çekerek gaza yavaş bir şekilde basarak aracı hareket ettirmelidir.