Motosiklet Vizesinde Gerekenler

01.07.2019
118
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Motosiklet Vizesinde Gerekenler
oy

Motosiklet Vizesinde Gerekenler Motosikletinizin vize yani muayene zamanı geldi ve sizin aklınızı kurcalayan birçok soru var. Muayenede hiçbir sorun çıkmasını istemediğiniz için tüm evrakları tam, tüm yapılacak adımları doğru bir şekilde yapmak istiyorsunuz. Muayenesi geçmiş araçların polis tarafından yakalanması durumda 90,00 TL ceza yazıldığını bilmek de sizi geriyor. Bu yazımızda sizin için yeterli bilgiyi vermeye çalışacağız. İlk yapmanız gereken randevunuzu oluşturmak.

Motosiklet Vizesinde Gerekenler

 Muayene İçin Randevu Almam Gerekir Mi?

İlk yapmanız gereken reservation.tuvturk.com.tr/Web.UI/Index.aspx internet adresine girerek randevu almak. Karşınıza çıkan ekrana plakanızı girerek öncelikle randevu almanız için herhangi bir sorun olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Randevu alabilmeniz için trafik cezası, ogs vb. gibi cezalarınızın olmaması gerekir. Eğer sistem size randevu vermeyi kabul ediyor ise yeni açılan ekranda motosiklet seçeneğini seçmelisiniz.

Daha sonra bulunduğunuz il ve ilçeyi seçmeniz gerekmekte. Daha sonra son muayene tarihinizi girin. Eğer muayene zamanında bir gecikme var ise burada az miktarda bir ceza ile karşılaşabilirsiniz. Ardından randevu tarihi seçimi yapılır. Yeni çıkan ekrandan kendinize uygun saati seçin. Randevunuza 10-15 dakika erken gidin. Giderken mutlaka kaskı ve varsa diğer motor giysilerinizi giyin. Bu sizin yararınıza olacaktır.

Gerekli Evraklar

* Kimlik

* Ehliyet

* Muayene ödemesi

* Sigorta kağıdı

* Vekalet durumu ( bu belge araç size ait değilse getirmeniz gereken bir belgedir.)

* Ruhsat

* Kilometre bilgisi

* Varsa eski muayene kağıdı

Yukarıda yazan evrakların hepsini orada göreceğiniz vezneye vermeniz gerekiyor. Veznede size bir sıra numarası veriliyor. Sıra numaranız ile beklemeye başlıyorsunuz ve sıranız geldiğinde sizi muayene için çağırıyorlar.

Nelere Bakılıyor?

Sizi en çok korkutan düşüncelerden biri de muayenenin nasıl yapıldığını bilmiyor oluşunuz olabilir. Olabildiğince detaylı bir biçimde size anlatmaya çalışacağız.

* Frenlerinizin iyi bir şekilde çalışıyor ve sıkıyor olması gerekmektedir. Motosikletinizin ışıklarına ve balatalarına bakılır.

* Titizlikle dikkat edilen bir diğer husus ise motosikletinizin ön tarafında bulunan gösterge panelinin çalışıyor olmasıdır.

* Motosikletinizin tekerleri dikkatle incelenir. Gitmeden önce lastiklerde bir sorun olmadığına emin olun.

* Farlar, sinyal ışıkları kontrol edilir. Motosikletinizin arka tarafında bulunan fren ışığının yanıp yanmadığına bakılır. Uzun ve kısa farların çalışması gerekmektedir.

* Motosikletinizin bütün parçaları kontrol edilir ve parçalarda sıkıntı yaratabilecek bir durum olup olmadığına bakılır. Eğer tamir görmüş bir yer varsa kontrol edilir.

Muayene 10-15 dakika sürer. Motosiklet Vizesinde Gerekenler Eğer bu muayenelerden sonra aracınızda kusur gözlenir ise kusurlar size söylenir. Kusurlarınızı düzelttirdikten sonra tekrar muayene için randevu alıp gitmeni gerekmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.