Motor Nasıl Yapılır?

07.05.2021
0
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Motor Nasıl Yapılır?

Motor Nasıl Yapılır? İnsan hayatında motorlar geniş bir yer kaplıyor. Kullanılan motosikletler ve otomobillerin tamamı motorlu araçlar kategorisine giriyor. Piyasada şimdilik iki yakıt tipli motorlar kullanılıyor.

Motor Nasıl Yapılıyor

Biri her ne kadar yaygın olmasa da elektrik motorlarıdır. Diğeri ise daha çok yaygın olan ham maddesi petrolden imal edilen yakıtla çalışan araçlardır.

Parça Parça Dijital İmalat

Motor yapımı çok komplike bir iştir. Öncelikle teknik hesaplamalar yapılıyor. Bu işlemler termodinamik, mukavemet gibi temel mühendislik hesaplamalarıdır. Tabii ki herkes kendi alanında kendi işini yapmakla yükümlü olarak ortaya bir ekip işi çıkartılıyor. Bu hesaplamalar sayesinde, çizimi yapılacak olan makine elemanları boyutlandırılmış oluyor. Daha sonra, parça parça dijital ortamda çiziliyor ve katı modeli oluşturuluyor.

Montaj Halinin Ortaya Çıkartılması

Dijital ortamda parça parça ortaya çıkarılan motor parçaları aynı dijital ortam üzerinde ilişkileri veriler montajı yapılıyor. Bu montajların hareket etütleri, akış analizleri, yanma analizleri ve gerilme analizleri gibi birçok teknik analiz de bu evrede yapılıyor.

Parça Parça Mekanik İmalat

Bu evrede dijital ortamda imalatı yapılan, montajı ve teknik analizleri yapılarak boyutlandırılan motor parçalarının imalatı yapılıyor. Bu evrede birçok üretim yöntemi bizi karşılıyor. Bu üretim yöntemlerinin içinde döküm, talaşlı imalat ve toz metalurjisi gibi değişik sistemlerde imalat yöntemleri oluyor.

Üretimi Yapılan Ana Yapılar

Sistemin gövdesini oluşturan kısım silindir olarak adlandırıyor ve asıl motor bloğunu bu kısım oluşturuyor. Bu silindirler içerisinde hava yakıt karışımını sıkıştırarak yanmasını sağlayan bir diğer yapı olarak silindir elemanları kullanılıyor. Hava yakıt karışımını içeri alıp egzoz atıklarının dışarı atılmasını sağlamak için iki adet sübap bulunuyor. Motor Nasıl Yapılır?Bu sübapların zamanlama ayarı için ise kam milleri kullanılıyor. Bu üst yüzey ise silindir kapağı ile kapatılıyor. Motorun alt kısmında içerisinde hem soğutma hem aşınmayı önlemek için dolaşan yağın deposu olarak karter elemanı bulunuyor. Ön kısımda ise soğutmayı sağlamak adına radyatör bulunuyor. Bunlar haricinde contalar ve filtrelerle motor destekleniyor.

Mekanik Montajın Yapılması

İmalatın en son aşamasında ise montaj ve gerekli testler bulunuyor. Motor Nasıl Yapılır? İmal edilen parçalar en son birbirleriyle bağlanarak motoru diğer sistemlerle beraber çalışabilir hale getiriyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.