Metaverse Nedir? Metaverse Coinleri Nelerdir?

30.12.2021
307
Okuma Süresi: 7 dakika
A+
A-
Metaverse Nedir? Metaverse Coinleri Nelerdir?
oy

Metaverse Nedir? Metaverse Coinleri Nelerdir? Metaverse sanal bir dünya olarak tanımlanabilir. Konserler verilen, şans oyunları oynanan, ev alınabilen, farklı etkinlikler düzenlenebilen bir sanal dünya. Bu dünyalarda da kullanılmak üzere tabii ki bazı para birimleri gerekmekte.

Metaverse Nedir?

Bu para birimleri de kripto dünyasından çıkmakta. Birçok kripto para bu sanal dünyalar üzerinde kullanılmakta. Bu kripto paralar ile bu dünyalardan ev, araç vb. nesneler alınabilmekte, NFT koleksiyonları yapılabilmekte hatta yapılan etkinliklere katılmak için kullanılabilmekte. Peki bu Metaverse coinleri hangileridir? Metaverse dünyasında yer alan bu alanda çalışmalar yapan coinler nelerdir?

Metaverse Coinleri Nelerdir?

Yazıda yer alan değerlerin yazıyı okuduğunuz tarihte değişebileceğini unutmayınız. Kripto paralar aşağı ve yukarı yönlü hızlı hareketler yapabilirler bu nedenle verilen değerler hızlı bir şekilde değişebilir. Bunun yanında bu yazı tamamen bilgi vermek amaçlı yazılmış bir içerik olup kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir.

En Popüler Metaverse Coinleri

Gerek adının duyulması gerek Twitter gibi sosyal medya platformlarında konuşulması gerekse de işlem hacimlerine göre en büyük metaverse coinleri Axie İnfinity, The Sandbox, Decentraland ve Enjin Coin’dir. Metaverse Nedir? Metaverse Coinleri Nelerdir? Bu coinler Metaverse dünyasında piyasa değerleri ile öne çıkan kripto paralardır. Hepsi farklı projeler ile karşımıza çıksalar da temel amaç kendi sanal dünyalarını yaratmaktır. Metaverse dünyasının gelişmesi ile de bu kripto paralar hızla değer kazanmış ve dikkatleri çekmeyi başarmışlardır.

Axie İnfinity

Axie Infinity Sky Mavis tarafından geliştirilen bir dünyadır. 2021 yılının mayıs ayı itibari ile en pahalı NFT koleksiyonu unvanının sahibidir. Piyasa değerine göre şu anda en büyük Metaverse coinidir. Axie İnfinity’nin keipto parası olan AXS’in şu anda değeri yaklaşık olarak 108 dolardır.

The Sandbox

15 Mayıs 2012’de piyasaya sürülen bir oyundur. Pixowl tarafından geliştirilen bir metaverse evreni olarak karşımıza çıkar. Bu evren Android, Windows ve iOS’de yer almaktadır. The Sandbox’ın kripto parası Sad’dır. Şu anda SAND piyasa değerine göre en büyük ikinci Metaverse kripto parasıdır. 1 SAND an itibari ile yaklaşık olarak 6,65 dolardır.

Decentraland

Merkezi olmayan toplamda 90 bin 601 parselden oluşan bir metaverse evrenidir. Günümüzde en çok tercih edilen ve kullanılan sanal dünyalardan birisidir. Decentraland’ın kripto para birimi MANA’dır. MANA şu anda piyasa değeri olarak en büyük 3. Metaverse kripto parasıdır. An itibari ile bir MANA yaklaşık olarak 3,80 dolardır.

Enjin Coin

Enjin coin metaverse dünyasında adı en çok duyulan coinlerden birisidir. Kendisinin bir dünyası yoktur. Fakat birbirine bağlı, blok zinciri sistemine dayanan oyun ürünleri üretmeyi sağlayan bir proje olarak karşımıza çıkar. Enjin Coin’in sahibi firma Enjin’dir. Firma 2009 yılında kurulmuştur. Şu anda Enjin Coin (ENJ) Metaverse coinler arasında piyasa değerine göre en büyük 4. Kripto paradır. Bir ENJ ise şu anda yaklaşık olarak 3,20 dolardan satılmaktadır.

Metaverse Coinlere Yatırım Yapılır Mı?

Kripto paralar aşırı oynaklık içeren, anlık olarak çok yüksek seviyelere ulaşabileceği gibi çok düşük seviyelere de gerileyebilecek olan yatırım araçlarıdır. Bu nedenle yüksek riskli yatırım araçları arasında yer almaktadır. Bir kripto paraya yatırım yaparken bu nedenle mutlaka projesi göz önünde bulundurulmalıdır. Her ne kadar günümüzde Metaverse projeleri büyük ilgi çekse ve bu tür projeler değer kazansa da bu sürecin ne kadar devam edeceğini kestirmek zordur. Eğer bu coinlerin projeleri sizin de ilginizi çektiyse ve gelecekleri olduğunu düşünüyorsanız yatırım yapabilirsiniz. Gerek yerli gerekse de yabancı birçok borsada bu kripto paralar işlem görmektedir. Siz de bu kripto paraların bir geleceği olacağını düşünüyorsanız yatırım yapabilirsiniz. Metaverse projelerin de bir çok projeye göre daha fazla umut vaat ettiğini söylemek de mümkündür.

Metaverse Coinlere Yatırım Yaparken Dikkat Edilecekler

Her kripto paraya hatta her yatırım aracına yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar olduğu gibi metaverse projelere de yatırım yaparken dikkkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Maalesef bu konu bu kadar gündem olduğu için dolandırıcılar da hızla artışmıştır. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken noktalar;

  1. Mutlaka arkasında sağlam bir proje ve sağlam bir ekip bulunan kripto paralar tercih edilmelidir.
  2. Size büyük bir hayal satan, daha ortada doğru düzgün bir projesi bile olmayan kripto paralar tercih edilmemelidir.
  3. Alacağınız metaverse coinin işlem hacminin yüksek olması farklı borsalarda da işlem görmesi gerekmektedir.
  4. Özellikle ön satış ile satılan henüz bir borsa da yer almayan bir metaverse coine yatırım yapmadan iyice araştırılmalıdır. Metaverse Nedir? Metaverse Coinleri Nelerdir? Geleceği olabilecek coinler dışındaki metaverse projelere para yatırılmamalıdır.
  5. Piyasa değeri yüksek kripto paralar tercih sebebinizi belirleyen noktalardan birisi olmalıdır.