Meme Başı Akıntısı Neden Olur?

04.05.2019
2
Okuma Süresi: 4 dakika
A+
A-
Meme Başı Akıntısı Neden Olur?

Meme başı akıntısı nedir?  Meme başı akıntısı meme ucundan gelen herhangi bir sıvıyı ifade eder. Meme başı akıntısı emzirme dönemi dışında meme kanal veya kanallarından gelen sıvının meme başının yüzeyinde görülmesidir.

Meme Başı Akıntısı Neden Olur?

Meme Başı Akıntısının Sebepleri Nelerdir? Meme ucundan gelen akıntılar fizyolojik nedenlerle oluşabileceği gibi, meme patolojisini de gösterebilir. Meme başı akıntısının fizyolojik nedenlerle en çok görüldüğü dönem laktasyon dönemi yani süt verme dönemidir. Süt verme döneminden sonraki 2 yıl içerisinde oluşan ve devam eden süt tarzındaki akıntılar önemli değildir. Meme kanallarında akıntıyı önleyen bir tıkaç ile tıkalıdır. Meme Başı Akıntısı Neden Olur? Bu tıkacı herhangi bir uyaranla uyarıldığı zaman (sıkarak, emerek vb.) bu tıkaç kaldırıldığı taktirde bir akıntı oluşacaktır. Bu normal bir unsurdur eğer ki uyaran ortadan kaldırılırsa kendiliğinden düzelecektir. Yaşam boyu 2-3 kez oluşmuş akıntılar çok önemli görülmemektir.

Meme başı akıntısı nedir? 

Akıntılarda esas önemli olan akıntının kendiliğinden oluşup oluşmamış olmasıdır. Akıntı kendiliğinden olduğu zaman patolojik bir anlam taşır. Bazı ilaçlar yan etki olarak meme başı akıntısı yapabilmektedir. Örneğin; Ülser ilaçları, bulantı giderici ilaçlar, antidepresan ilaçlar, doğum kontrol hapları meme başı akıntılarına neden olabilmektedir. Hipofiz bezlerinin bazı hastalıkları da meme başı akıntılarına neden olabilmektedir. Meme akıntısının oluşmasının en büyük sebebi süt kanallarının genişlemesidir. Memenin fibrokistik hastalığı, memenin kendiliğinden ya da meme başı çatlaklarından kaynaklanan enfeksiyonlar, göğüs bölgesine yapılan travma süt kanalındaki iyi huylu tümörler ve meme başı kanserleri en önemli sebepleridir.

Meme Başı Akıntısı Hangi Renk Olur?

Meme başı akıntısı sütlü, sarı, yeşil, kahverengi veya kanlı görülebilir.

Meme Başı Akıntısında Ne Normaldir, Ne Değildir?

Meme başı akıntısı her iki memeden de geliyorsa bu tüm vücudu ilgilendiren sistemik bir sorunun habercisidir. Meme başı akıntısı nedir? Eğer tek memeden geliyorsa daha çok memeyi ilgilendiren bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Kanlı akıntı hiçbir zaman normal değildir. Sadece tek bir memeden akıntı gelmesi, tahriş edilmediği ya da bastırılmadığı halde kendiliğinden oluşan akıntılar diğer anormal belirtiler arasındadır.

 

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.