Mazeret İzni Nedir ve Kaç Gün Kullanılır?

21.09.2021
122
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Mazeret İzni Nedir ve Kaç Gün Kullanılır?
oy

Mazeret İzni Nedir ve Kaç Gün Kullanılır? Çalışan kişiler yıllık izinlerini kullandıkları zaman, gerekli olduğu taktirde izin almaları oldukça zor olabiliyor. Ancak mazeret izni ile kolayca izne çıkılabilmektedir. Bazı durumlarda ise yıllık izninizi kullanmak istemeyebilirsiniz. Bu durumlarda mazeret izinleri çalışanlar için güzel bir fırsat haline geliyor. İş kanunu böyle durumlar için mazeret izni hakkı vermektedir. Peki, mazeret izni nedir?

Mazeret İzni Nedir

Mazeret izni, bir işverene bağlı olarak çalışan kişilerin iş dışındaki işleri için kullanabileceği türden bir izindir. Bu izin işçilerin hakkıdır ve yıllık izin haricindedir. Mazeret İzni Nedir ve Kaç Gün Kullanılır? İdari izin ile mazeret izinleri farklı şeylerdir. İdari izinde işçinin iznini kullanabilmesine işveren onay vermektedir. Ancak mazeret iznini işçi dilediği zaman kullanabilmektedir. Mazeret izni kullanılacağı zaman işveren onayına gerek yoktur.

Mazeret İzni Kaç Gündür?

Mazeret izni, mazeret kullanım sebebine göre değişiklik göstermektedir. Mazeret izin kullanım günleri şu şekildedir:

  • İşçi evlat edinmek için izin kullanacaksa 3 gün,
  • İşçinin annesi, babası, kardeşi, eşi, çocuğu gibi birinci dereceden yakınları vefat etmesi halinde 3 gün,
  • İşçi evleniyorsa 3 gün,
  • İşçinin eşi doğum yaparsa 5 gün mazeret izni kullanılmaktadır.

Eğer işçinin p’den yukarı engele sahip olan bir çocuğu varsa, çocuğun tedavisi için yılda 10 gün mazeret izni kullanma hakkına sahiptir. İşçi bu hakkı isterse tek seferde, isterse yılda 10’a bölerek kullanabilmektedir. Bu durumdan yararlanabilmek için hastanın raporu ile durumu ispat etmeniz gerekecektir.

Mazeret izinleri iş günü olarak kullanılmamaktadır. Örneğin izninizi cumartesi günü aldınız ve mazeret izniniz 3 gün ise salı günü iş başı yapmak durumundasınız. Bu nedenle hafta sonları zaten izinli iseniz mazeret izinlerinizi hafta içi kullanmak daha mantıklıdır.

Mazeret İzni Ücretli Midir?

Kullanım durumana göre mazeret izinleri ücretsiz ya da ücretli olabilir. Kanunda yer alan mazeret izinleri genelde ücretli izinlerdir. Mazeret İzni Nedir ve Kaç Gün Kullanılır? İşçi izin kullandığı zaman işçinin maaşından kesilmez. Ücretli izinlerde para, bazen SGK tarafından bazen ise işveren tarafından ödenmektedir. Kanunda mazeret izni geçen durumlar haricinde hamilelik süresinde kullanılan süt izinleri de mazeret izni olarak sayılabilmektedir.