Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

06.06.2022
37
Okuma Süresi: 6 dakika
A+
A-
Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?
oy

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Maymun Çiçeği Virüsü (Monkeypox), Köken olarak Batı ve Orta afrikada görülen bir virüstür. Maymundan maymuna bulaş biliniyorken nadir olarak maymunlar ile etkileşimde bulunan insanlarda görülebiliyordu bu Virüs. Ancak hiçbir zaman günümüzdeki gibi yayılmadı ve ufak da olsa bir panik havası yaratmadı. Her zaman Afrika kıtasında görülen bir virüs oldu.

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir?

Çoğu uzman bu virüsün yeni bir Pandemiye evrilmeyeceğini açıklarken Covid-19’u henüz atlatan ve bu sıkıntılı sürece geri dönmek istemeyen insanlar arasında korku hakim. Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Belçika’da ki bir Fantezi partisi ve sonrasında eşcinsel bireyler vasıtasıyla yayıldığı idda edilen virüs bu parti sonrasında kişilerin yakın çevresinde de görülmeye başlanınca ülkeler karantina önlemleri almaya başladı.

Küresel güçlerin bir oyunu mu?

Covid-19 ardından yeni bir pandemi korkusu insanlara Maymun çiçeği virüsünün  üst akılın bizlere oynadığı yeni bir pandemi oyunu mu dedirtmiyor değil. Özellikle dünyaca tanınan bazı kişilerin sürekli olarak yeni pandemilerden bahsetmesi ve Çiçek virüsünün gündeme getirilmesi insanları ister istemez paniğe sürüklüyor. Zaten istenilende bu. 2020 sonrası dünyada hastalık,savaş ve kıtlık ve benzeri başka sıkıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu yüzden pandemi tedbirlerini normal hayatımıza da uygulamalı ve kişisel temizliğimize artık daha fazla dikkat etmeliyiz.

Maymun Çiçeği virüsü belirtileri nelerdir?

Ülkemizde herangi bir Maymun çiçeği virüsü vakası tesbit edilmedi. Bu yüzden burada yazacağımız belirtiler eğer sizde varsa gereksiz yere paniğe kapılmanıza gerek yok. Muhtemelen  Gripsiniz. Belirtileri sıralamamız gerekirse:

  • Yüksek ateş
  • Baş, sırt, kol ve vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar
  • Yorgunluk, üşüme ve titreme halleri
  • Ve en önemli belirti ise Çiçek hastalığında olduğu gibi su dolu pıtırcıklar

Maymun Çiçeği tıpkı Covid-19 da olduğu gibi Virüs ailesinin bir ferdidir. Zaten pek çok ortak belirtilere sahiptirler.  Hastalığın seyri genellikle hafif geçer. Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Tıpkı Covid-19 da olduğu gibi bağışıklık sistemi zayıf olan ve Kronik rahatsızlıkları bulunan kişilerin kendilerini muhafaza etmesi gerekmektedir.

Maymun Çiçeği virüsü nasıl bulaşır?

Hastalığın semptomlarının ortaya çıkışı 5 ile 21 gün arası değişiyor ve genellikle 6 ile 13. günler arasında enfekte olmuş  kişilerde hastalık tesbit edilebiliniyor. İşin sevindirici kısmı Maymun çiçeği virüsü Covid-19 gibi sık mutasyona uğrayabilecek bir virüs değildir. Yaradılışına uygun olarak kendisini muhafaza etmeye çalışan bir virüstür. Bu da insandan insana bulaşı ciddi oranda azaltıyor.

Hayvandan insana bulaş durumu: Hayvan tarafından ısırılmak, hayvan ile etkileşime geçmek, hayvanın pişmemiş etini tüketmek  gibi durumlarda hayvandan insana bulaş mümkündür.

İnsandan insana bulaş durumu: ise çok daha farklıdır, ancak kişisel eşyaların ortak kullanımı, cinsel ilişki, enfekte insanın öksürme ve hapşurması durumularında insandan insana bulaş mümkündür.

Kendimizi  ve sevdiklerimizi Maymun çiçeği virüsüne karşı koruma yolları nelerdir?

Doğada zaman geçiren kişiler yabani hayvanlarla etkileşimlerini en düşük seviyeye indirmelidirler. Hijyenimize dikkat etmek de bu ve benzeri tüm virüslere karşı alabileceğimiz en güçlü önlemlerden biridir. Elleri düzenli olarak yıkamalı ve temiz olmadığını düşündüğümüz yerlere dokundutan sonra ellerimizi yüzümüzden, özellikle göz, ağız ve burnumuzdan uzak tutmalıyız ta ki ellerimizi güzelce sabunlayana kadar.

Eğer hane üyelerimizden veya yakın çevremizden birinde bu belirtileri görürsek paniğe kapılmadan kendimizi ve enfekte olan kişiyi koruma altına almaya odaklanmalıyız. Tabiki öncelik enfekte olmamış kişilerde olmalı. Maske takılmalı ve enfekte kişiden olabildiğince uzaklaşılıp sağlık görevlilerine haber verilmeli. Bu ve benzeri virüslerden korunmak ve bulaş durumunda ise hastalığı rahat atlatmak için bağışıklık sistemimizi yüksek tutmalıyız. Hijyen ve yüksek bağışıklık bizi virüslerden çok büyük oranda koruyacaktır. Kendimizi ve ailelerimizi bu konuda bilgilendirmeli ve her daim hazırlıklı olmalıyız.

Başta bahseetiğimiz üzere henüz Türkiye’de bir Maymun Çiçeği vakası bulunmamakta ama bu bulunmayacağı anlamına gelmiyor elbette. Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Sakinliğimizi korumalı ve hayatımızı Virüs korkusu içerisinde kapanarak geçirmemeliyiz. Alacağımız basit önlemler ve hijyenimize verdiğimiz önem ile Virüslerin üstesinden gelebiliriz.

maymun çiçeği virüsü nedir

maymun çiçeği virüsü nedir