Leyla İle Mecnun Hikayesinin Tarihi

14.05.2018
30
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Leyla İle Mecnun Hikayesinin Tarihi
oy

Leyla ile Mecnun Hakkında Leyla ile Mecnun hikayesi günümüze kadar birçok filmde ve dizide kullanılmış. Büyük bir aşk hikayesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Leyla İle Mecnun Hikayesinin Tarihi Asıl olarak bir Arap efsanesidir. Bu efsane birbirine büyük bir aşkla bağlanan Leyla ile Mecnun’un kavuşmak için çektikleri çileyi konu alır.

 Leyla ile Mecnun Ve Son

Fuzuli tarafından 1535 yılında mesnevi türünde kaleme alınmış bir eserdir. Efsanenin asıl adı Leyla ile Kays’dır. Aşkından çöllere düşen Kays zamanla ‘deli’ manasına gelen Mecnun olarak anılmaya başlamıştır. Zaman içinde gerçek ismi unutulmuş ve şimdiki hale ile kullanılmaya başlanmıştır.

Leyla İle Mecnun Hikayesinin Tarihi

Medrese yıllarından birbirlerine aşık olan Leyla ile Mecnun fakat köylerinin arasında büyük bir husumet vardır. Bu aşkın duyulması ile Leyla’nın ailesi görüşmelerini engeller ve büyük aşkın önünde dururlar. Mecnun kendini aşkından çöllere atar. Köylüler onun bu durumuna çok üzülür ve yardım etmeye çalışır ama Mecnun Leyla’dan başka kimseyi dinlemez, başka kimseyi gözü görmez. Leyla İle Mecnun Hikayesinin Senesi Leyla’da evde hapis bir şekilde üzüntü ve keder içindedir. Köylüler iki aşığın bu haline çok üzülür ve Leyla’nın babasını ikna etmek için köyüne giderler. Karşılaştıkları Leyla’nın gerçekten güzel olmadığını görürler ve çok şaşırırlar. Leyla’nın babası evlenmelerine razı gelmez.

 

Leyla ile Mecnun birbirlerine olan sevdalarından mı yoksa aralarındaki aşk için mi bu hale geldikleri hep merak edilen bir ayrıntıdır. Bir zaman sonra Leyla’yı başka biriyle evlendirirler. Leyla kendini bir şekilde kocasından uzak tutmayı başarır. Sonrasında kocası ölür. Leyla böylesi bir durumda çöllerde Mecnun’u arayıp bulur ama Mecnun artık dünya nimetlerinden uzak kamil bir insan olmuştur. Leyla İle Mecnun Hikayesinin Tarihi Leyla’yı tanımaz. Ona ”Leyla benim içimdedir, sen kimsin? ” der. Leyla’da onun bu mertebesini görüp söyleyecek bir şey bulamaz. Zaman içinde aşkın acısına dayanamaz ve hayata gözlerini yumar. Mecnun bu haberi duyunca Leyla’nın mezarına gider ve Allah’a yalvarır canı alması için ve duası kabul olur.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.