Lenovo Ideapad Gaming 3 Ryzen 5 4600h İnceleme

30.05.2022
252
Okuma Süresi: 5 dakika
A+
A-
Lenovo Ideapad Gaming 3 Ryzen 5 4600h İnceleme
oy

Lenovo Ideapad Gaming 3 Ryzen 5 4600h İnceleme önce Tasarımsal İnceleme Tasarım olarak ilk ilgimizi çeken özelliği her ortamda kullanılabilecek bir bilgisayar olmasıdır. Arkasından bakıldığında bir ofis bilgisayarı görüntüsüne sahiptir.

Lenovo Ideapad Gaming 3 Ryzen 5 4600h İnceleme

Klavyede mavi renk seçilmesi diğer laptop markalarına göre farklı bir tarz oluşturmuş ve bunu iyi kullanmışlardır. Lenovo Ideapad Gaming 3 Ryzen 5 4600h İnceleme Aynı zamanda klavyenin yerleşimi kullanımı kolaylaştırma üzerine olmuştur. Daha önceden kullandığım bazı laptoplarda bazı tuşlar küçük tutulup (örn: Enter tuşu) kullanımı zorlaştırmışlardı. Bu markada bu sorunu yaşamamak beni sevindirdi.

Lenovo Ideapad Gaming 3 Ryzen 5 4600h İnceleme

Lenovo Ideapad Gaming 3 Ryzen 5 4600h İnceleme

Lenovo Ideapad Gaming 3 Ryzen 5 4600h Özellikleri

720p kamera kullanılması görüntülü görüşmelerde karşı tarafa görüntümüzü en iyi şekilde aktarmaktadır. Elbette bu seviyedeki laptoplarda kıyasladığımızda kamerası çok daha iyi olan laptoplar bulunuyor ancak Gaming serilerinde öncelikli olan kamera değil diğer özelliklerdir. Ancak bu modelde kameraya da önem verilmiştir.

İşlemci ve RAM özellikleri

Kullanılan işlemci AMD markasının en iyi ürettiği işlemcilerinden biridir. Huawei gibi daha bir çok marka bu işlemciyi kullanmaktadır. İşlemcinin özelliklerine gelecek olursak 6 çekirdekli 3.0 ghz baz frekansına sahip bir işlemcidir. Bu işlemcinin en temel özelliği 7 nm olmasıdır. Bu da transistörler arasındaki mesafenin daha kısa olması ve işlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar. Lenovo Ideapad Gaming 3 Ryzen 5 4600h Özellikleri Günümüzde kullanılan işlemcilerin çoğu 10 veya 14 nm iken AMD 7 nm işlemci üretebilmeyi başarmıştır.

RAM konusuna gelecek olursak kendi içerinde 8 GB ram bulunmaktadır. Bu RAM ne iş yaptığımıza göre yeterli olup olmama durumu değişir. Örneğin oyun oynayan insanlar için bu RAM günümüz şartlarında yetersiz kalacaktır. Bu duruma çözüm olarak 8 GB RAM eklenebilir.

Gelelim RAM markamıza…

RAM markası olarak Kingston kullanılmıştır. CL20 gibi aşırı bir gecikme değeri olması neden böyle bir RAM kullanıldığına dair akıllarda soru işareti barındırsa da bu değeri gözle görülebilir bir şekilde hissetmeyeceğimiz için pek sorun teşkil etmemektedir.

Ekran Kartı

GTX 1650ti kullanılması gayet yeterli ama bir RTX teknolojisi görmeyi isterdim. RTX 3050 ya da 3050ti olan modeler ile inceleme yaptığım model arasında performans olarak pek bir fark bulunmamaktadır.

Günümüzde açamayacağı oyun yok sayılabilecek bu ekran kartı oyunlarda da gayet yeterli sayılabilecek FPS değerleri sunmaktadır. Bu testlere Youtube üzerinde bir çok kanalda ulaşabilirsiniz.

Touchpad Kullanımı

Bazı kullanıcılar için en önemli özelliklerden birisidir. Baktığımızda tek bir parmak sürüklemesiyle bir köşeden diğer köşeye gidilebilmektedir. Bu aynı zamanda kullanışlı olduğunun göstergelerinden birisidir.

Touchpad’in ne sert ne de yumuşak sayılabilecek yüzeyiyle kullanıcılara kaliteli bir kullanım sunulmaktadır.

Ekran Özellikleri

15.6 inçlik bir FHD ekran sunan bu modelimizde 120 Hz’lik bir ekran kullanılmaktadır.Ekranın yansımasız özelliği olması kullanım esnasında daha büyük kolaylıklar sunmaktadır.

Genel Yorumlar

Laptop inceleme sitelerinde ortalama puanlarda kalmaktadır. Lenovo Ideapad Gaming 3 Ryzen 5 4600h İnceleme Bu fiyat aralığında olan laptopların çoğu bu düzeylerdedir. Hem ofiste hem kafelerde hem de oyunlarda kullanılabilecek bir laptop olması beni kendisine çekmiş ve kullanım rahatlığını gördükten sonra daha da cazip gelmiştir. 2,20 Kg gibi bir ağırlığı olması bir yerden başka bir yere taşımayı zorlaştırsa da bütün Gaming serilerde böyle bir durumun olduğu gerçeğini hepimiz biliyoruz.