Kuran Kursu Hocası Nasıl Olunur

17.05.2021
114
Okuma Süresi: 3 dakika
A+
A-
Kuran Kursu Hocası Nasıl Olunur
oy

Kuran Kursu Hocası Nasıl Olunur Kutsal kitabımız olan kuran-ı kerimin doğru bir şekilde öğrenilmesi ve gelecek nesillere öğretilmesi son derece önemlidir. Kuran öğretmenin son derece profesyonel bir şeklide eğitim almış kişilerden öğrenilmesi gerekmektir. Peki kuran hocası nasıl olunur diye merak ediyorsanız, işte yanıtı makalemizde…Bu eğitimi almamış kuranı kerim öğreticisi yanlış manaya gelecek şekilde okumaya sebebiyet verir ki bu hiç hoş bir durum değildir.

Kuran Kursu Hocası Nasıl Olabilirim

Camilerde medreselerde eğitimi verilmeye devam edilen yüce kitabımızın öğreticileri olmanın maddi kazancı olduğu kadar manevi kazancının da oluyor olması tercih edilen meslekler arasında yer almasını sağlamıştır. Diyanet işleri ve MEB tarafından ataması gerçekleştiren kuran-ı kerim öğretmenlerinin alımı gün geçtikçe artıyor. İmam hatip liselerinin gün geçtikçe çoğalıyor olması kuranı kerim öğreticilerinin de alımının artmasını beraberinde getiriyor.

Kuran Kursu Hocası  Eğitimi

Kuran-ı Kerim öğretmenliğine gönül vermek isteyen kişilerin kendileri kurana adamış onları ve kuranın getirilerine göre hayatı şekillendiriyor olması, işinde daha başarı olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda dinimizi toplumumuza sevdirerek öğretmeli ayrıca kuranı öğrenme ve onunla yaşama isteğini artırıcı davranışlarda bulunması gerekiyor.

Kuran Kursu Hocası Puanı

İmam hatip liselerinden mezun olan gerek bayan gerekse erkek arkadaşlarımız KPSS sınavından yeterli puanı aldıkları takdirde Diyanet İşleri tarafından hazırlanan yeterlilik sınavındaki başarılarına göre kuran öğreticisi olmaya hak kazanabilirler. Bu kişiler tercihleri doğrultusunda diledikleri cami medreselerinde ya da diyanete bağlı kurslarda hocalık yaparak her yaş grubuna kuranı öğretebilir.

Kutsal Meslek

Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum denildiği bir toplumdan geliyor olmanız öğreticiliğin önemini anlamımıza yetiyor mu bilmiyorum ama ALLAH katında kuran öğretmenin mükâfatı karşılanamayacak kadar büyük olduğunu da belirtmek isteriz. MEB de görev alarak okullarda çocuklara kuran-ı kerimi öğretmeyi ve onunla ahlaklaşarak yaşamayı hedefliyorsanız ilahiyat fakültesini bitip öğretmen sıfatıyla okullara atanmanız gerekecektir. Kuran Kursu Hocası Nasıl Olunur Sizin göreviniz sadece kuran-ı kerimi okumayı öğretmek değil aynı zamanda onunla amel etmeyi ve yaşantımız kuranın kuralları doğrultusunda şekillendirmeyi öğretmeli ve bunu sevdirerek yapmalısınız. Uğraşınızın yüce kelam olduğunu unutmamalı ve hassasiyetiniz ona göre korumalısınız.